„Jsou to jednoduché počty. Když bych měl mít volné víkendy, vychází mi to teď v prosinci na šestnáct hodin práce denně. To hovoří za vše,“ pokračuje Petr Rota.

V jablonecké nemocnici se podle něj může odchod týkat az třetiny lékařů, a to převážně z klíčových oddělení včetně chirurgie. Jasno bude už v tomto týdnu. Výpovědi v rámci výzvy musí být nejdéle 15. prosince na poště. Lékařský odborový klub pak bude jednotlivé nemocnice informovat o výsledcích.

Průměrný plat nemocničního lékaře se v Česku pohybuje kolem 47 tisíc korun. Velký podíl na tom ale mají právě přesčasy. Lékařský odborový klub, který je původcem výzvy, požaduje pro lékaře až trojnásobek průměrného platu. Za současných podmínek je totiž pro ně výhodnější odejít za praxí do zahraničí.

Současná průměrná mzda v České republice přitom podle Českého statistického úřadu činí 23 655 korun.

„Tahle akce není o nějakém exodu, ale jde především o to, aby se lékaři mohli vrátit za lepších podmínek. Víme, že peníze pro ně jsou, otázka je, kde se ztrácejí,“ říká Petr Rota.

Podle mluvčí jablonecké nemocnice Petry Krajinové zatím vedení vyčkává, až bude mít oficiální informace o počtu výpovědí.

„Lékařům, kteří budou chtít odejít, standardně od ledna poběží dvouměsíční výpovědní lhůta. Takže 1. března už do práce nepřijdou. Pakliže by jich skutečně odešel větší počet a chyběli by, museli bychom samozřejmě situaci řešit, ale nemá smysl předbíhat,“ konstatovala Petr Krajinová.

Výpovědi podepisují lékaři po celé republice. Nejkritičtější situace panuje na Vysočině, kde se k výzvě připojilo přes osmdesát procent všech nemocničních lékařů.

Všem vadí to samé – především nízké platy a neúnosné přesčasy. „Nepříznivě to ovlivňuje soukromý život. Chceme jen lepší podmínky,“ uzavřel Petr Rota.