Odložením ad akta skončilo trestní oznámení zastupitele Nové Vsi Miroslava Smoly na Povodí Labe. Politik mu vyčítal, že během červencových povodní, které několik dní trápily celé Liberecko, nedostatečně vypouštělo přehradní nádrž Fojtka. Policejní vyšetřovatel došel k opačnému názoru – počínání vodohospodářů prý zabránilo ještě větší katastrofě.

„Povodí Labe zmírnilo průběh povodňové situace. Správnou regulací zabránilo povodňové vlně, kdy udrželo vyšší, ale rovnoměrnější hladinu vody v celé délce jejího toku,“ stojí v písemném vyrozumění, které má Deník k dispozici.

Kdyby se prý Povodí Labe řídilo tendencemi naznačovanými zastupitelem, který žádal razantnější odpouštění vody, došlo by zejména na spodní části toku v okolí Hrádku nad Nisou k dramatickému zhoršení povodňové situace.

„Oznamovatel neměl k dispozici obrázek vývoje povodňové situace na celém toku Lužické Nisy. Přehrady na jednom toku jsou totiž Povodím Labe odpouštěny koordinovaně a v přímé závislosti na sobě a všechny ovlivňují stav vody ve vodním toku. Oznamovateli mohl sice telefonát s pracovníkem dispečinku přijít jako negativní, ale informace, které měl při podání oznámení, byly nedostatečné a nejdou srovnávat s informacemi dispečinku povodí Labe,“ píše ve vyrozumění vrchní policejní inspektor Miroslav Chvála.

Zastupitel Smola prý takový výsledek šetření očekával, zarazila ho prý hlavně rychlost, s níž policie konala. Neodpustil si proto na její adresu několik hořkých poznámek. „Za deset dní to měl policista vyšetřeno. To je na medaili. Když začala krize, tak si policie nechala dát na auta nápis Pomáhat a chránit, ale na druhý slogan jim už došly peníze, protože tam mělo být napsáno Bohaté a vlivné,“ vzkázal politik.

Povodí Labe se prý nejdříve vymlouvalo, že chránilo Mníšek na Jeřici, a podruhé, že chránilo obce na Lužické Nise. „Možná, že kdyby kauza skončila u soudu, tak by tam povodí tvrdilo, že uchránilo Polský přístav Štětín před vlnou tsunami.“ dodal Smola.