„Zaslouží se o to nové monitorovací vozidlo, které Policie České republiky v Libereckém kraji získala před několika dny v rámci programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Polskem,“ řekla Ludmila Knopová, tisková mluvčí jablonecké policie.

Sedmnáct kamer hlídá bezpečnost

Policie ve Zgorzelci pak získala šest terénních automobilů pro společné česko – polské hlídky. Neskutečných sedmnáct kamer podává obsluze automobilu zprávy o dění na sledovaném prostoru a umožňuje přímé sbírání důkazů . „Přímo na vozidle se nacházejí tři kamery. Jedna je osazena ruchovým mikrofonem, který dokáže zaznamenat ruch ze značné vzdálenosti,“ řekl Milan Babičík, koordinátor evropských projektů. „Další dvě jsou rychlootočné, připevněné na výsuvné tyči, která může mít výšku až šest metrů,“ doplnil.

Kromě nich je možné použít při akci, kdy hrozí vyšší výskyt trestné činnosti, čtyři bezdrátové kamery, jež policisté mohou rozmístit kamkoliv v okolí vozidla až do vzdálenosti tří kilometrů. „Území, které dokážeme sledovat, je opravdu ohromné. Deset malých kamer si navíc mohou policisté připnout na tělo,“ objasnil Milan Babičík. „Lidé v monitorovacím vozidle pak vidí to samé, co policisté při akci,“ dodal.

Všechny záznamy kamer jsou nahrány na počítač v útrobách vozidla. V případě potřeby mohou policisté vypálit video na příslušný nosič, nebo si mohou rovnou vytisknout fotografii podezřelé osoby. Policie monitorovací vůz vyzkoušela 19. listopadu při společném cvičení českých a polských policistů.

„Šlo o fiktivní loupež v Liberci. Pachatel ujížděl přes Jablonecko k Harrachovu a pak dál směrem na Jelení Horu,“ vysvětlila Ludmila Knopová. Proběhlo přeshraniční pronásledování, kdy v předpokládaném místě pohybu pachatele čekalo monitorovací vozidlo. „Díky komunikaci hlídek s vozidlem se podařilo lupiče zastavit,“ dokončila Knopová. Při živelných pohromách je možné stroj využít pro sledování trestné činnosti a záběry následně použít jako důkazní materiál.