Obyvatelé Turnova a obcí v údolí mezi Kozákovem a Troskami mají reálnou perspektivu, že kolem jejich dětí bude v budoucnu svištět ve čtyřech jízdních pruzích 25 tisíc aut denně. Zastupitelé Libereckého kraje totiž včera krátce po šesté večer schválili doporučující stanovisko vládě pro takzvanou severní variantu koridoru budoucí rychlostní silnice R 35 mezi Turnovem a Jičínem.

Ke zvratu názoru vedení kraje nepomohly ani desítky emotivních proslovů obyvatel a zástupců samospráv obcí v Českém ráji, náměstka ministra životního prostředí Františka Pelce a dokonce ani vystoupení poslance Parlamentu ČR a lídra Strany zelených Ondřeje Lišky.

Aktivisté proti „dálnici“ přes Český ráj v čele s Markétou Kovaříkovou označili způsob hlasování a jeho výsledek za aroganci moci, která si nezadá s totalitními praktikami před rokem 1989.

„Od začátku jednání byla pošlapávána práva občanů Libereckého kraje. Jeho vedení vědělo, že na veřejné zasedání přijde více než sto diskutujících, přesto se jednání odehrálo v běžném jednacím sále, kam ochranka odmítala pustit víc než 60 občanů s odůvodněním, že by byla narušena statika budovy krajského úřadu,“ řekla Kovaříková, členka sdružení S. O. S. Český ráj.

Úředníci nedovolili lidem vstup do budovy hlavním vchodem, ale odkázali je na postranní únikové schodiště, po němž i lidé o berlích a s dětmi v náručí museli vystoupat tři patra.

Zabouchli jim dveře

„Dostala jsem vstupenku s číslem 60, těm, co byli za mnou, ochranka přibouchla dveře před nosem a museli jednání poslouchat z reproduktorů venku,“ líčila Marie Černohouzová ze Žernova na Turnovsku, která spolu s desítkami dalších se přijela pokusit odvrátit zastupitele od záměru prosadit severní variantu silnice, která podle odpůrců nenávratně poškodí Český ráj.

Do debaty k bodu 23, který se týkal kategorizace silniční sítě v kraji a jehož podbodem bylo doporučení severní varianty R 35, se přihlásilo celkem 44 diskutujících. Tři čtvrtiny z nich přišly protestovat proti severní variantě, zhruba deset lidí přišlo zastupitele podpořit. Byla mezi nimi i Vlasta Špačková, starostka Karlovic, jedné z mála obcí na Turnovsku, která není v protidálniční koalici.

„Nikdo, kdo nežije těsně vedle přetížené stávající silnice I/35, kudy nám projede tři a půl milionu aut ročně, nemá právo protestovat proti severnímu koridoru R 35,“ řekla Vlasta Špačková s tím, že stavba rychlostní silnice je daní za pokrok. „Nikdo z vás, protestujících, určitě nepřišel do Liberce pěšky. Většina z vás určitě využila rychlostní silnici R 10,“ podotkla starostka Karlovic.

Argumenty odpůrců severního trasování R 35 mezi Turnovem a Jičínem jsou známé již od roku 2003, kdy se návrh poprvé objevil. V řadě diskutujících se několikrát opakovaly. Téma společného boje proti severní variantě silnice spojilo tisíce lidí. Po sedmi letech odpor obyvatel neslábne, naopak sílí.

„Ministerstvo životního prostředí stanovisko k R 35 přes centrální oblast Českého ráje nezměnilo a nepřeje si, aby vyšší samospráva převálcovala silný odpor zdola,“ pronesl poslanec Ondřej Liška (SZ).

Podpořit severní variantu přijelo několik odpůrců superseverní varianty přes Železnobrodsko a signatářů několikatisícové petice proti jižní variantě kolem Mnichova Hradiště a Sobotky.