„Kolejiště je poškozené, přispěla k tomu hlavně voda a také hustý autobusový provoz,“ uvedl Ludvík Lavička z libereckého dopravního podniku. Kolik bude oprava stát, nedokázal odhadnout. Bude záležet rozsahu poškození. Úsek na Šaldově náměstí je součástí bezmála devět kilometrů dlouhé trasy z Lidových sadů přes centrum pod Ještěd do Horního Hanychova. Celá trasa byla v minulosti kompletně rekonstruována za bezmála miliardu korun.

„Na Šaldově náměstí se trať dokončila v roce 1994, v provozu je už 16 let a žádnou zásadní opravou za tu dobu neprošla,“ řekl Lavička. Největší problémy podle něj působí voda, která po celém úseku stéká dolů a narušuje podloží kolejí. Velkou zátěží je ale i autobusový provoz. Po kolejích denně projede bezmála tisícovka autobusových spojů.

Kvůli opravám jsou od včerejška mimo provoz tramvajové zastávky na Šaldově náměstí, v ulici 5. května a u průmyslové školy. Náhradní zastávka ve směru na Lidové sady bude Sokolská u zdi a Tržní náměstí, ve směru do centra budou náhradní autobusy stavět na Tržním náměstí, na náměstí Dr. Edvarda Beneše a v Rumunské ulici.

„Zastávka Muzeum-Výstaviště bude přemístěna zhruba 100 metrů ve směru na Lidové sady,“ dodala Pavlína Kuchtová z městského informačního centra. Na Šaldově náměstí nebudou stavět ani autobusy přijíždějící od Fügnerovy ulice.