Tramvaje typu GT6M jsou nízkopodlažní vozy, které byly pro Zwickau vyrobeny v letech 1993 a 1994 výrobcem AEG. Zwickau tehdy bylo vůbec prvním městem bývalé Německé demokratické republiky, které zařadilo do provozu nízkopodlažní tramvaje.

Po dlouhých letech služby se dopravce rozhodl, že nechá tramvaje zevrubně modernizovat tak, aby mohly veřejnosti sloužit ještě dalších minimálně 16 let. Součástí modernizace je i dodávka nové elektrické výzbroje, která je vyráběna právě společností Cegelec. Do Liberce dorazila první tramvaj v prosinci roku 2020 a opustila jej o více než dva měsíce později.

Do Liberce dorazila na modernizaci poslední tramvaj ze Zwickau.Zdroj: Cegelec/Libor Hinčica

„Jsme rádi, že se nám podařilo ve spolupráci s Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou projekt pro Zwickau úspěšně završit. Modernizace tramvají představuje ekonomicky výhodné řešení obnovy vozového parku dopravních podniků, které je zároveň v souladu s politikou dlouhodobé udržitelnosti,“ sdělil výkonný ředitel Cegelecu Miroslav Opa.

Na sobotu 10. září plánuje Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou jízdy s historickými tramvajemi a autobusy s možností prohlídky areálu autobusových garáží MHD v Liberci ve Vilové ulici. Prostory dílen tramvajové vozovny v tomto čase sice pro veřejnost otevřeny nebudou, ale vybrané historické tramvajové spoje budou do areálu zajíždět a zájemci dostanou možnost si prohlédnout několik vystavených tramvajových vozů včetně tramvaje GT6M. „Odjezd tramvaje je prozatím naplánován na 20. září a fanoušci si budou moci nafotit celý proces nakládky posledního vozidla a jeho odjezd z areálu vozovny dopravního podniku,“ dodal ředitel obchodu a marketingu Libor Hinčica.