Letošní ročník nabízí kromě nedělního hlavního závodu na 50 kilometrů ještě další klání, a to na 10, 25 km klasicky nebo štafety. V pátek jako první do stopy vyjely děti a cinkly první skleněné medaile pro každého z účastníků. Odjela se i Bedřichovská 30 volně či sprint na 1,5 km soupaž.

Skútr se Street View Trekkerem vyjel ze stadionu v Bedřichově směrem na Novou Louku k Zámečku.
Vydejte se do stopy Jizerské 50 také virtuálně

„Závod Jizerské 50 má velkou tradici. Liberecký kraj každý rok investuje do této legendární akce milionovou částku. Závod je na seznamu významných událostí podporovaných naším krajem. Věřím, že se opět naplní všechna očekávání a závod přinese plno nezapomenutelných zážitků,“ uvedl hejtman Martin Půta. Hejtman má v plánu na sobotní „desítce“ i startovat. „Tedy spíš ji obejít,“ uvedl v rozhovoru s nadsázkou.

BEDŘICHOVSKÁ 30, VÝJIMEČNÁ PROTI OSTATNÍM

Závod se liší od ostatních závodů tím, že se jede volným stylem. Prvních zhruba 6 km závodu je shodných s oběma závody, které se jedou klasickou technikou. Z Kristiánova pokračoval na Rozmezí a dále se závodníci vydali na Čihadla, kde zatočili na bývalé Tetřeví boudy. Pokračovali na Hřebínek k občerstvovací stanici, na Olivetskou horu a do cíle.

Do cíle jako první dorazil v čase 1:13:16 Toni Escher. „Velice si vítězství v tomto závodě vážím. Vůbec jsem nedoufal, že bych mohl skončit na prvním místě,“ prohlásil Němec v cíli. První ženou se stala s časem 1:22:27 Češka Klára Moravcová, která vítězí v pořadí již počtvrté. Oproti loňskému roku dorazila o 4 minuty dříve. „Dnes se mi jelo skvěle,“ komentovala zadýchaná Moravcová.

Muži: 1. Toni Escher, 2. Jakub Gräf, 3. Jan Burian
Ženy: 1. Klára Moravcová, 2. Karolína Bícová, 3. Jana Jetmarová

VZPOMÍNKA PATŘÍ HOROLEZCŮM Z PERU

Netradiční závod v historických kostýmech byl v pátek večer především vzpomínkou na dobu, kdy se začala psát historie Jizerské 50. Jizerská 50 je již od roku 1971 Memoriálem horolezecké expedice Peru 1970. Setkání lyžníků je vzpomínkou na tuto expedici, jejíž patnáct členů zahynulo při ničivém zemětřesení pod vrcholem Huascaranu. Členové expedice se jen pár měsíců před osudnou tragédií v Peru zúčastnili Jizerské 50.

Vydávání startovních balíčků na Jizerskou 50, závod v klasickém lyžování ze seriálu dálkových běhů Ski Classics, začalo 15. února v obchodním centru Nisa v Liberci.
FOTO, VIDEO: Bedřichov praská ve švech. Startuje Jizerská 50, bude i ohňostroj

„Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se,“ platí v závodě lyžníků dvojnásob. Projížďka v kostýmech na 400 metrů libovolnou technikou odstartovala hromadným startem. Nejdůležitější nebyla nejen rychlost, ale i provedení skoku a samotný kostým. Ke slavnostnímu zahájení na stadionu v Bedřichově patřil i ohňostroj.

NEJEN KONCERT, ALE I MŠE V KOSTELE

V sobotu odstartuje v 9 hodin Hervis Jizerská 25, tedy 25 km dlouhý závod klasickou technikou, který bude kopírovat podobnou trasu jako Bedřichovská 30, s výjimkou druhé poloviny, kde závodníci projedou do cíle přes Tetřeví boudy, Hřebínek a Olivetskou horu.O 15 minut později odstartuje ČT Jizerská 10 klasickým způsobem, která povede přes zastavení U Buku, Novou Louku a přehradu. Odpoledne od 15 hodin bude k vidění Jizerská firemní RAUL – štafeta na 4×3 km.

Zdroj: Youtube

Závěr sobotního programu v Bedřichově se odehraje v kostele sv. Antonína Paduánského při mši. Pak se vše přesouvá do Liberce, kde na libereckém náměstí Dr. E. Beneše vystoupí od 18 hodin kapela Tata Bojs se svým hitem Pěšáci bílé stopy, předskakovat jim bude již od 16.30 skupina Pilot a vědeckou show předvede místní iQLANDIA. Vstup zdarma.

Po skvělé jízdě se třicetiletý Tomáš Slavík z České republiky zapsal do historie a obhájil  vítězství na Red Bull Valparaiso Cerro Abajo 2018.
FOTO, VIDEO: Tomáš Slavík obhájil prvenství na sjezdu Red Bull Valparaiso

ZÁVODY S HANDICAPEM, POMOZTE TAKÉ VY

Na start různých závodů Jizerské 50 se každý rok postaví nevidomí lyžaři se svými vodiči. V loňském roce celkem žlutou vestičku Nadace Leontýnka oblékly tři desítky sportovců. Ani letos nechybějí ve startovním poli. Pozornost a pomoc si zaslouží i handicapovaní sportovci ze spolku Sportability, kteří aktivně na J50 nestartují. Na jejich sportovní činnost přispěje svým startem v závodu ČEZ Jizerská 50 a ujetými kilometry každý závodník.

Lyžování na horách.
Lyžař, který srazil školáka, se přihlásil policii. Ta hledá další svědky

V Energy zóně pak bude k dispozici běžkařský trenažér s virtuální realitou, která během pohybu navodí pocit skutečné závodní atmosféry a motivuje k co nejlepšímu výsledku v cíli. I zde bude úsilí každého jednotlivce odměněno finanční podporou spolku Sportability. Symbolické šeky s celkovou finanční částkou převezmou zástupci obou podpořených organizací v neděli před vyhlášením výsledků hlavního závodu.

VIP V HLAVNÍM ZÁVODĚ? NEJEN SPORTOVCI

Mezi významné osobnosti a sportovce, kteří se postaví na start hlavního nedělního závodu, patří například kandidát na prezidenta České republiky Marek Hilšer, herec Jakub Kohák, skifař Ondřej Synek, boxer Lukáš Konečný či lyžař Dušan Kožíšek a mnoho dalších nadšených lyžařů. S aplikací EPP mohou uživatelé během víkendových závodů při svých pohybových aktivitách podpořit Nadaci Ivana Dejmala, která se zaměřuje na projekty pomáhající přírodě Jizerských hor.

To byla třída! Poznáte mezi osmáky ze školního roku 2006/2007 olympioničky Evu Samkovou a Karolínu Erbanovou? Najdete je v prostřední řadě (druhá a pátá zleva).
Samková, živel s vyznamenáním, ovládla v minulosti i anketu krajského sportovce

51. ROČNÍK ČEZ JIZERSKÁ 50

Hlavní závod ČEZ Jizerská 50 odstartuje v neděli v 9.30 hodin. O 15 minut dříve se na trať vydají ženy ze skupiny ELITE. Trasa závodu povede přes Novou Louku, Kristiánov, Rozmezí, zastavení Na Kneipě, Hraniční, Jizerku, Smědavu, Čihadla, Hřebínek až do cíle. Závodníci v rámci startovného na hlavní závod získají nejen číslo a zapůjčený měřicí čip, ale i medaili Jizerské 50, slevové vouchery a další dárky od partnerů.