Příprava projektů je v plném proudu a žáci se budou mít opět čím pochlubit. Součástí budou návrhy nábytku a interiérů, intarzie, řezby, repliky stylového nábytku, restaurovaný starožitný nábytek a práce aranžérů..

Perličkou a potěchou pro oko každého milovníka historie a tradičních řemesel určitě bude restaurovaný čalouněný stylový a starožitný nábytek. Žáci oboru Uměleckořemeslné a restaurátorské práce v čalounictví použili při jeho opravě výhradně původní klasické materiály a technologie ve spojení s replikami historických potahových látek. Nezbývá, než obdivovat šikovné ruce chlapců a děvčat tohoto oboru a jejich výtvory, které se jak mávnutím kouzelného proutku změní z nevzhledného a jakoby bezcenného nábytku ve výstavní zámecká křesílka, židle a sofa.

Žáci oboru Truhlář pro nábytkové a stavební truhlářství připravují na letošní výstavu kromě originálních nápaditých stolků, komod a skříněk také moderní okna se složitou konstrukcí i tradiční špaletová okna. Určitě nad nimi zajásá srdce každého majitele rodinného domku, či stylové chaloupky.

Ozdoba výstavy

Umělečtí truhláři a řezbáři zase připravují řadu krásných a zajímavých doplňků a nábytek s intarziemi a řezbami. Jejich práce jsou vždy ozdobou výstavy, ale to se prostě musí vidět…

Nad intarziemi zdobenou replikou stylového „psacího stolu“ s řadou drobných zásuvek se sklání žák 3. ročníku Lukáš z Mladoboleslavska. Zajímá nás, proč si vybral školu až v Liberci. „Samozřejmě i v Boleslavi je obor Truhlář, ale SOU v Liberci-Kateřinkách má dlouhou tradici a je široko daleko vyhlášené jako nejlepší po všech stránkách včetně možnosti odborné dvouleté maturitní nástavby přímo ve škole. Navíc škola přichází stále s novinkami, se kterými mají absolventi školy stále lepší uplatnění v praxi “ říká Lukáš.

„Nyní se například zavádí programování počítačem řízených dřevoobráběcích center. To je věc, která má velkou budoucnost a o odborníky se firmy budou přetahovat. Proto se sem hlásí kluci i z České Lípy, Jilemnice, Ústí nad Labem atd.“

Procházíme školou a potkáváme i hodně děvčat. Ptáme se jedné z nich na její dojmy. „Chodím na dvouletou maturitní nástavbu a loni v červnu jsem tady udělala závěrečné zkoušky v oboru Uměleckořemeslné restaurátorské práce v čalounictví,“ říká Kristýna.

„A jak jsem tady spokojená? Před třemi lety tu maturovala moje sestra, takže naše dojmy jsou veskrze pozitivní. Vybrala jsem si krásný, tvůrčí obor, jediný v ČR se zaměřením na restaurování starožitného nábytku. Práce pro památkové objekty a pro soukromé sbírky je stále dostatek,“ doplnila Kristýna. Ale také nás zajímá, zda tyto atraktivní obory budou mít i v příštích letech následovníky. A proto se na to ptáme ředitele školy.

Dostatek zájemců

“O budoucnost našich oborů nemám starost. I přes klesající počty žáků v 9. třídách základních škol, je stále dostatek zájemců o naše atraktivní, tvůrčí a perspektivní obory, protože bydlení a interiéry budou stále, ať chceme či ne, v popředí zájmu všech věkových kategorií.“ A jak je to například s žáky, kteří by měli ještě teď zájem o přijetí do 1.ročníku?

„Samozřejmě máme zájem o žáky s dobrými předpoklady pro naše obory, a proto jsme ponechali do 2. kola v každém oboru několik volných míst, do kterých mohou žáci podat přihlášku.“ Nesmí však otálet, než budou všechna místa obsazena.