Podzemní továrny jsou v širším povědomí známy především v souvislosti s jejich krycími názvy, které tvoří přehledný systém. Nově ražené štolové objekty nesou názvy z oblasti geologie (Ton, Eisenglanz, Türkis, Jadeit, Diorit…), staré sklepní prostory ženská jména (Monika, Diana, Emilie…), opevnění jména rostlin (Lotos, Rosmarin…), staré podzemní lomy jména ryb a obojživelníků (Hummer, Hering…) a podobně.

Vedle toho zde byly podzemní dílny, kam se stěhovala výroba jen ve velmi omezené míře a které vznikaly z iniciativ vedoucích pracovníků jednotlivých podniků.

Hledá se Jadeit

Přímo v Liberci měla být podzemní továrna Jadeit, jak je uvedeno v dodatku z 8. ledna 1945. V tomto případě se mohlo jednat jen o několik lokalit, kde lze uvažovat o stavbě podzemní továrny, ať již to Jadeit byl, či nikoliv. Prvním místem je protiletecký kryt Liebiegových podniků, který byl do konce války proti projektu podstatně rozšířen a jsou zde prostory, které lze označit jako výrobní sály. V tomto případě by sloužila továrna firmě Blaupunkt.

Druhou možností je nedokončený kryt podniku Elektromechanik GmbH, kde byly plánovány podzemní prostory o šířce až pěti metrů. Původní projekt z roku 1940 počítal s obrovskou štolou, následoval plán velmi dobře vybaveného krytu se skoro třiceti místnostmi. Z tohoto krytu byly vybudovány jen dvě štoly o délce přes 40 metrů.

Sklepní Monika

V Ebersdorfu měla být podzemní továrna s krycím názvem Monika. Zda se jedná o Habartice na Frýdlantsku, není jasné, ale právě zde se podařilo „sklepní továrnu“ dohledat. V jediné velké továrně, ležící západně od přechodu do Polska, působila za války firma Börsig, která zde vyráběla součástky ke kanónům. Za války sem byly nastěhovány přesné dřevoobráběcí automaty a kopírky a po válce byly odstěhovány do továrny do Černous. Za války zde zůstala lékárnička, kterou byly vybavovány protiletecké kryty a nápis, který označoval zazděný průstup zdí.

Další podzemní prostor, o kterém bezpečně víme, že sloužil k výrobě, byl protiletecký kryt v Rychnově u továrny firmy GETEWENT.

Ivan Rous