Budoucí podoba nábřeží před Krajským úřadem v Liberci.Zdroj: Vizualizace: Centrum RosaVlasta Zahradníková pracovala v Montážních závodech v Liberci od roku 1962. Nejprve jako účetní, později asistentka. Za svou práci dokonce dostala pamětní Medaili vzorného pracovníka. V úterý 23. června ji vložila do schránky, která spolu s ostatními artefakty skončí v základech nové budovy Rezidence Rosa.

Dokončená by měla být za dva roky a nový domov by tu měla nalézt stovka seniorů. Paní Zahradníková bude jednou z nich. „Mám postiženou dceru a hledala jsem bydlení, kde bych mohla být s ní i ve vyšším věku tak, abychom se nemusely rozdělit. Prodám byt, takhle se mnou může zůstat a bude o ní postaráno,“ uvedla žena, která na místě v centru města strávila desítky let.

Komunita jako priorita

Právě na životě v centru, dostupnosti obchodů, kultury i přátel staví projekt společnosti Rosa, která po Praze buduje v Liberci svůj druhý komunitní dům pro seniory podle zahraničního vzoru.

Areál nemocnice ve Frýdlantu.
Případem otravy ve frýdlantské nemocnici se opět zabývá policie

Jeho součástí má být podle zakladatelky Anny Ježkové také mezigenerační centrum, které seniorům nabídne zábavné i vzdělávací programy, restaurace či knihovnu. „Naším cílem není stavět samotné budovy, chceme především vytvářet živá společenství. Inspiraci jsem hledala ve světě, ve Francii a Anglii, kde jsem podobné projekty měla příležitost poznat zblízka,“ vysvětlila Ježková.

Položení základního kamene se v úterý zúčastnila také bývalá ředitelka Krajské knihovny v Liberci Věra Vohlídalová. „Je to projekt, jaký jsem si vždycky představovala při svých návštěvách v zahraničí,“ vysvětlila, proč se stala jeho patronkou. Podle ní je pro starší lidi důležité, aby i na sklonku života žili uprostřed města, obklopeni společenským děním, mladými lidmi a dětmi. „Ráda bych, aby se podobným projektům v budoucnu věnovalo i město,“ dodala Vohlídalová. Do pamětní schránky věnovala mezi ostatní artefakty fotografii Václava Havla z jeho návštěvy Liberce.

Nový objekt nabídne stovku bytů velikosti od 40 do 60 metrů čtverečních (1kk, 2kk a 3kk). Nájemné včetně služeb by se mělo pohybovat od 16,5 tisíce korun za měsíc. Kromě bydlení nabídne centrum i některé služby. Například lékaře či asistenta, rehabilitační personál nebo kadeřníka.

Oslava Mezinárodního dne jógy
OBRAZEM: Jogíni cvičili v Liberci na Mezinárodní den jógy

„Lidé si tu budou moci zahrát divadlo, navštívit zdravotní cvičení či trénovat paměť. Nebudou tu chybět ani koncerty, přednášky, výstavy a společenské akce. Jeho součástí je totiž i knihovna nebo přednáškový sál,“ popsala záměr zakladatelka projektu, který je otevřený i veřejnosti. Mohou ho navštěvovat i lidé z okolí nebo maminky s dětmi, tak aby se dům nestal izolovaným zařízením, ale naopak živým organismem. Městu i kraji zároveň doplní nabídku vhodného bydlení pro seniory, jehož nabídka je i přes nedávné otevření seniorského centra Senecura na Nové Rudě stále nedostatečná.

Podle krajského náměstka pro sociální oblast Pavla Svobody disponuje Liberecký kraj ve svých zařízeních 954 lůžky, k pokrytí aktuálních požadavků jich schází kolem šesti stovek.

Družstevní i soukromé byty

Komunitní dům pro seniory Rosa v Liberci na Rybníčku je třetí etapou rozsáhlého developerského projektu, jehož cílem je proměnit bývalý objekt Montážních závodů a přilehlých továrních budov na komplex bytových domů. Před dokončením je první etapa – stavba bytového domu, který nabídne byty k odkoupení do soukromého vlastnictví. Ceny se budou pohybovat od 60 tisíc za metr čtvereční.

Jak vypadaly povodně na Frýdlantsku.
Frýdlantsko zaplavila voda. Lidé sčítají škody a připravují se na velký úklid

Druhou etapou je komplex tří domů Oáza, který nabídne 114 družstevních bytů. Přes 60 procent z nich je podle informací Deníku už prodaných. Jedním ze dvou investorů je Stavební bytové družstvo Sever. „Výhodou je, že zájemci stačí čtvrtina ceny bytu a zbývající část uhradí formou nájemného po dobu pětadvacet let,“ uvedl už dříve předseda družstva Petr Černý.

Celkem nabídne bytový komplex na pozemku bývalých Montážních závodů na tři stovky bytů v domech, z nichž některé budou mít osm podlaží. V objektech mají být i kanceláře či kavárny. Autorem podoby celého bytového komplexu, který má být postaven na konceptu takzvaného nového urbanismu, který se snaží vrátit bydlení do městských center, je liberecký architekt Radim Kousal.