Petr SYROVÁTKO. Prezident klubu. Jeho vstupem do libereckého hokeje v roce 1994 začala obrodná éra, klub se zejména jeho přičiněním stal významnou profesionální organizací a dlouholetá práce vyústila v letošní zisk historického mistrovského titulu.

Ctibor JECH. Generální manažer. Bývalý dlouholetý hráč a trenér se stal jedním z nejvýznamnějších českých hokejových funkcionářů.

Petr MYŠKA, Lukáš PŘINDA, František VOZKA. Viceprezidenti.

BRANKÁŘI

Ján LAŠÁK (38 let). Rodák ze Zvolenu, mistr světa z roku 2002, byl základním stavebním kamenem týmového úspěchu. Pětkrát vychytal čisté konto.

Marek SCHWARZ (30). Trpělivě kryl Lašákovi záda z pozice náhradníka, v případě potřeby skvěle zaskočil, a to i v play off. Tři čistá konta.

Filip NOVOTNÝ (25). V době měsíční „zápůjčky" nastoupil k jednomu utkání základní části.

OBRÁNCI

Jan VÝTISK (34). Kapitán mužstva. Velký srdcař, skákání do střel je jeho libůstkou. Vítěz bodování Radegast Index ve třech měsíčních cyklech, v play off i v celkovém hodnocení extraligy. Vinou sázky dočasně přišel o charakteristický plnovous.

Liberec pokořil Spartu. Kapitán Jan Výtisk s trofejí

Martin ŠEVC (34). Tvrdý bek s prořízlými ústy (někdy až příliš), organizátor první přesilovkové formace. Přezdívka „Švícko" by mohla být i „Štístko" takřka kam přišel, tam slavil titul. Po Färjestadu, Plzni a Skelleftee pozlatil i Liberec.

Radim ŠIMEK (23). Obránce s útočnými choutkami zaujal i reprezentační trenéry. Z libereckých beků nejlepší v kanadském bodování.

Tomáš MOJŽÍŠ (33). Do týmu naskočil v průběhu sezony a hned se stal osobností. Není divu, je mj. mistrem světa z roku 2010. Do Liberce přivezl zkušenosti ze všech možných hokejových koutů světa.

Lukáš DERNER (32). Do kabiny chodí první ze všech. V této sezoně chytl již několikátou mízu, léta neodmyslitelná součást obrany Tygrů.

Ondřej VITÁSEK (25). Jeden z defenzivních pilířů Tygrů. I po zranění se dokázal vrátit do formy, jež ho před časem vynesla až do národního mužstva na MS. Nejlepší kytarista v týmu.

Michal PLUTNAR (22). Mladík se zkušenostmi ze zámoří ukázal, že do extraligy patří.

Tomáš HAVLÍN (19). Jeden z nejnadějnějších českých obránců, člen reprezentačních týmů dorostu i juniorů.

David KAJÍNEK (27). Po zranění, které jej přibrzdilo v rozletu, se stal stabilním členem libereckého kádru.

Jiří ŘÍHA (23). Nebojácný bek pendloval mezi hlavním týme a farmou, je stále příslibem.

Petr ULRYCH (28). Pohádka kluka z druhé ligy, který chtěl před lety kvůli prasklině v kolenním kloubu s hokejem švihnout, má pěkný happy end.

ÚTOČNÍCI

Petr VAMPOLA (34). Centr prvního útoku, nejelegantnější bruslař a jeden z nejužitečnějších hráčů týmu. Nejlepší z Tygrů v kanadském bodování v základní části. A také snad nejšťastnější ze zlaté medaile, i když má už dva tituly ze Vsetína a z Plzně, a také zlato z MS 2010. Po disciplinárním trestu v play off ho trenér Pešán vrátil do šestého finále do sestavy a Vampola se odvděčil veledůležitým gólem.

Branko RADIVOJEVIČ (35). Přirozený vůdce. Má respekt nejen kvůli nepřeberným zkušenostem. Skvělý povahově i výkonnostně. Spoluvítěz kanadského bodování play off extraligy.

Michal ŘEPÍK (27). Jeho letní příchod byl trefou do černého, jeden z klíčových hráčů týmu. Nejlepší střelec celé letošní play off.

Michal BIRNER (30). S parťákem Řepíkem přišel do Liberce také v létě a vytvořili nejobávanější křídelní duo extraligy. Dával důležité góly. Jeho rozcvičky jsou pro mnohé nepochopitelné, dává si neuvěřitelně do těla. Stejně jako Řepík a Šimek je i Birner v čerstvé nominaci trenéra reprezentace ČR Vůjtka před květnovým mistrovstvím světa v Moskvě.

Martin BAKOŠ (26). Autor zlatého gólu v 86. minutě šestého finále. I kdyby neudělal v sezoně nic jiného, zajistil si v Liberci nesmrtelnost. Ale on toho udělal dost, jinak by nebyl ve slovenské nominaci pro nadcházející MS v Rusku.

První zápas semifinále mezi Libercem a Mladou Boleslaví: Lukáš Krenželok (vlevo) a Dominik Pacovský

Lukáš KRENŽELOK (32). Zameškané týdny kvůli nepříjemnému letnímu „hospodskému" zranění dohnal velmi rychle, v útoku s Jelínkem a Valským byli stálou hrozbou pro soupeře. V kabině klasický bavič s neopakovatelným ostravským humorem.

Jakub VALSKÝ (27). Mimořádně šikovný útočník se v třetí lajně neztratil, naopak ji pozvedl na post obávané zbraně Tygrů. Musí mít absolutně precizně nabroušené brusle, v tom je detailista.

Petr JELÍNEK (31). V kabině pohodář, na ledě rváč. V dobrém slova smyslu. V polovině základní části extraligy atakoval čelo kanadského bodování, pak ho přibrzdilo zranění, ale v play off už byl zase postrachem brankářů protivníků.

Michal BULÍŘ (24). Se slovenskými křídly Bakošem a Radivojevičem vytvořil údernou formaci, která rozhodla řadu zápasů. Již v mladém věku jeden z pilířů libereckého týmu.

Jan STRÁNSKÝ (26). Ze čtvrtého útoku se vypracoval do takové role, že v klíčových duelech play off zaskakoval za absentující hvězdy v prvních dvou formacích. Po letním příchodu ze Slavie byl hodnotnou posilou. Dává si nejvíc z mužstva záležet na výběru a úpravě hokejek..

Jaroslav VLACH (34). Když je někomu ze spoluhráčů na ledě ubližováno, může se spolehnout, že „Vlašák" ho pomstí. Ale nejen rvačky jsou jeho výsadou, také se blýskne výstavními a důležitými góly. Třeba tím v oslabení v 5. utkání finále se Spartou.

Dominik LAKATOŠ (19). Když se objevil v reprezentaci do 20 let, řešila média spíše jeho romský původ. Rychle se ale naučila vnímat to podstatné jeho tah na branku, bruslařskou i technickou vyspělost. Vylétl v této sezoně jako meteor a bude zajímavé sledovat jeho budoucnost.

Vít JONÁK (24). Úspěšně bojoval o proklouznutí do stabilního kádru, připsal si v základní části dva vstřelené góly a zahrál si i v play off.

Daniel ŠPAČEK (30). Tahoun z farmy z Benátek býval často povoláván do A-týmu. Ač útočník, má cenné vlastnosti pro defenzivní činnost a bývá pro trenéry vhodným mužem k ruce pro hru v oslabení.

Jan ORDOŠ (19). Věkem junior rozšířil v této sezoně počet extraligových startů o 21, dal po gólu v základní části i v play off. Velký příslib.

Jan PLODEK (37). Na „stará kolena" přišel čtyřikrát vypomoci do A-týmu, jinak úspěšně bojoval o udržení benátecké farmy v 1. lize. Své již neočekávané extraligové starty si vysloveně užíval a vytěžil v nich jeden gól a jednu asistenci.

Marek ZACHAR (17). Opora reprezentační „osmnáctky" byla nejmladším členem letošní úspěšné tygři smečky. Tři extraligové zápasy jsou odrazem do dalších sezon.

Adam DLOUHÝ (21). Bývalý mládežnický reprezentant se tentokrát dostal na led jen v jednom extraligovém duelu, ale i jeho jméno patří do seznamu nových mistrů republiky.

Bílí Tygři Liberec. Hokejista Filip PešánFilip PEŠÁN. Hlavní trenér a sportovní manažer. Princ, který políbil spící Šípkovou Růženku. Tak nazval libereckého kormidelníka jeden z novinářů po právě skončeném ročníku. Filip Pešán se stal v 38 letech nejmladším trenérem, jaký kdy získal mistrovský titul v české extralize. Po dvou předchozích kratších působeních na postu hlavního kouče (vždy v rozjeté sezoně) tentokrát dostal nevídané pravomoci. V souběhu s funkcí sportovního manažera si mohl v podstatě sám sestavit tým, přidal nový způsob letní přípravy, zavedl do přípravy moderní metody, které neustále sleduje, zejména ze zámoří, a přivedl k historickému úspěchu klub, který se v předchozích třech sezonách ani nedostal do play off. Klobouk dolů!

Vladimír ČERMÁK. Asistent trenéra. Velmi zkušený praktik, který v Liberci už nějakou dobu působí, vychoval u mládeže řadu talentů a s Pešánem se ideálně doplňovali.

Martin LÁSKA. Trenér brankářů. Dvojici Lašák Schwarz vyladil nejen výkonnostně, ale i ve smyslu fandění jeden druhému, bez zatrpklosti, že v brance zrovna není místo.

Aleš PAŘEZ. Kondiční trenér. Pro tým důležitější, než si možná fanoušci uvědomují. Právě on nastolil nový systém, který si hráči pochvalovali, na tréninky se těšili a z letní přípravy těžili celou sezonu. Fyzickou kondici nabírali v krátkých, ale o to intenzivnějších tréninkových jednotkách.

Aleš VLADYKA. Videokouč. Nezbytný pomocník trenérů právě v éře moderních trendů, které jsou Pešánovou doménou.

Jiří JAROŠ. Masér. Pohodový chlapík si za své dlouholeté působení v libereckém hokeji zlatou medaili opravdu zaslouží.

Emil ŠOSTÝ. Kustod. Platí o něm totéž, co o Jarošovi.

Tomáš KRUPKA. Technický vedoucí a sekretář.

MUDr. Dušan MORMAN, MUDr. Roman MIZERA. Lékaři týmu.

Tomáš KRÁMSKÝ, Daniel OBYT. Fyzioterapeuti.

Martin KADLEC. Tiskový mluvčí a PR manager.

Hrdina Bakoš: Nejdůležitější gól v životě. Proč to neoslaví?

Snad každý kluk, který někdy popadl hokejku, sní o takovém okamžiku. Prodloužení velkého finále, vyprodaná hala, nervy jsou napjaté k prasknutí. A vy se dostanete k puku, vystřelíte a je to rozhodující gól. Mistrovský titul! Pak už vnímáte jen nekonečné gratulace a sprchu šampaňským. Kdo by netoužil něco takového prožít?

Liberec pokořil Spartu. Rozhodl o tom Martin Bakoš (uprostřed)

Martinu Bakošovi se to splnilo. Právě tenhle slovenský útočník gólem v 86. minutě šestého finále proti Spartě rozhodl o historicky prvním titulu pro Liberec. „Rozhodnout ve druhém prodloužení? Prostě nádhera," rozplýval se šestadvacetiletý Bakoš, hrdina dne.

Je to nejdůležitější gól vaší kariéry?

Určitě ano, důležitější gól jsem v životě nedal.

Navíc to byl váš první gól ve finálové sérii…

Jo jo, počkal jsem si do toho posledního zápasu. Přišel. (úsměv) Naštěstí to tam prošlo.

Jak těžký byl takovýhle nekonečný zápas po psychické stránce?

Byl těžký od začátku do konce. Stále jsme ale věděli, že my jen můžeme, zatímco Sparta musí. Hráli jsme svoji hru a nakonec se to povedlo. Ke konci docházely síly a to musí člověk zapojit i hlavu.

Věřili byste před sezonou, kdyby vám tehdy někdo řekl, že vyhrajete titul?

Nevím, asi ne. (smích)

Vnímáte ho jako zasloužený?

Ano, ale bylo to těžké. Hlavně v play off. Zvládli jsme to jako tým, to je hlavní. Měli jsme úžasnou partu a ta to rozhodla.

Připadalo vám, že Sparta je přece jen unavenější, že jim víc docházely síly?

Já jsem si to takhle snažil říkat že já sice nemám síly, ale oni jich mají ještě méně.

Vy jste už jednou získal titul se Slovanem Bratislava, dá se to srovnat?

Každý titul je úžasný. Letos to byla nádherná jízda celou sezonou i play off. Tehdy se nám myslím také podařilo vyhrát v prodloužení, takže to byla stejná radost.

Oslavy asi budou dlouhé a bouřlivé…

No, já teď mám dovolenou asi dvacet dva hodin, protože se musím hlásit na Slovensku u nároďáku. (úsměv)