„Na ulici stál metr vody, ale náš obchod se ještě držel. Náhle projelo kolem velkou rychlostí vojenské auto. Od jeho kol se zvedla tak vysoká vlna, že nám vymáčkla čtyři metry dlouhou výkladní skříň a voda zaplavila celý obchod,“ vypráví majitelka prodejny Marie Horáková.

Tak v mžiku celý Koloniál zavalila masa vody a bahna. A drtila všechno zboží i zařízení obchodu.

„Voda zpřevracela regály, ledničky, zaplavila zboží. Jen tak namátkou – v jednom regále jsme měli cibulák, jen ten měl hodnotu 25 tisíc korun. Bahno uvnitř dosahovalo výšky půl metru,“ říká žena. „Škodu odhaduji tak na 800 tisíc korun. O něco jsem požádala Liberecký kraj, ale zda mi aspoň část škody zaplatí, netuším. Jsem psychicky na dně, úplně vyřízená,“ dodává.

Dům má žena pojištěný, zařízení ale ne. Na to, že největší škodu jí způsobily vozy vojáků, má dva svědky. Pojišťovna ale zřejmě takto způsobenou škodu neuzná. „Když jsem se obrátila na vojáky, řekli mi, že šlo o krizovou situaci, že jeli zachraňovat životy a že se tudíž nedá nic dělat,“ podotýká Marie Horáková.

Nyní, tři týdny po záplavách, dala už obchod jakž takž do pořádku. „Jsme jedinou prodejnou se smíšeným zbožím v obci, lidé jsou zvyklí k nám chodit. Navíc mám tři zaměstnance, nemůžu je vyhodit na ulici. Otevřeme znovu v pondělí,“ podotýká.