Už je tomu pět let, co v dané oblasti Jizerských hor byla zřízena Jizerská oblast tmavé oblohy. Za tu dobu se povědomí o její existenci stále rozšiřuje a lidí mířících na Jizerku kvůli skvělým podmínkám pozorování noční oblohy přibývá.

Když si sednete k jedné z hraničních nebo informačních cedulí Jizerské oblasti tmavé oblohy, budete překvapeni, kolik lidí o její existenci ví. „Případně kolik lidí aspoň ví, že tmu je dnes potřeba chránit. Za pět let udělala v tomto smyslu Jizerská oblast tmavé oblohy velký efekt," přiznal Pavel Sucháň z Astronomického ústavu Akademie Věd ČR.

Povědomí o oblasti se zvýšilo

Jednou z významných akcí co do informovanosti lidí, je každoroční veletrh cestovního ruchu v Jablonci nad Nisou Euroregion, kde má tato oblast své tradiční místo a lidé se mohou dozvědět více o jejím smyslu. Navíc si zde můžete prohlédnout množství velkoformátových fotografií.

Jizerská oblast tmavé oblohy si při svém vzniku dala do vínku upozornit na to, že tma začíná být ohroženým druhem a že pro ochranu našeho přirozeného nočního prostředí musíme něco udělat. „A to se rozhodně povedlo," dodal Sucháň.

Tento do té doby ojedinělý projekt je navíc vzorem i pro další v Evropě. V roce 2010 na něj navázal Park tmavej oblohy Poloniny (Slovensko), v roce 2013 Beskydská oblast tmavé oblohy (česko slovenská oblast) a Park hvězdného nebe Bieszczady (Polsko). V roce 2014 vznikla Manětínská oblast tmavé oblohy (ČR).

Česká republika je dnes v ochraně nočního životního prostředí spolu s Maďarskem na čelním místě v Evropě, protože každý z těchto států má na svém území tři takové oblasti. V České republice se uvažuje ještě o vyhlášení oblasti tmavé oblohy na území Národního parku Podyjí, možná s přesahem do Rakouska.

Jizerskohorská oblast tmavé oblohy se rozkládá podél horního toku řeky Jizery na území dvou států. Na české straně sahá od Martinského údolí, Václavíkovy Studánky přes osadu Jizerka po horu Smrk. V Polsku pokračuje po Vysokém Jizerském hřebenu, obepíná Velkou Jizerskou louku a osadu Orle. Hranice byly záměrně zvoleny tak, aby vedly většinou po hřebenech.