Do dutiny starší z obou kotelských lip se vejde až 20 dospělých lidí. Kdysi tento volný prostor v kořenových nábězích používali místní lidé jako chlév. I to dává tušit, že lípy v Kotli nejsou žádné drobotinky. „Tisíciletá lípa velkolistá v Kotli je největším památným stromem v Libereckém kraji. Dvojici tvoří ještě s druhou lípou, která je ale o něco mladší, její stáří se odhaduje na zhruba 500 let," uvádí autorka publikace Památné stromy Marie Hrušková.

close Tisícileté lípy v Kotli už nejsou nebezpečné. zoom_in

Obří lípa, která pamatuje i husitské války, už ale začínala být nebezpečná. Kvůli stáří a mohutnosti bylo pro ni čím dál těžší rozvádět vodu vodu a živiny až ke koncovým větvím. Ty pak kvůli tomu usychaly, lámaly se a padaly na zem. „Odborný zásah už byl nezbytností, hrozilo, že se koruna rozlomí kvůli nedostatečné stabilitě úžlabí," říká starosta Osečné Jiří Hauzer. „Vyměnit se musela i ocelová lana a objímky, které korunu spoutávají. Naposledy se měnily před padesáti lety. Hrozilo, že se kdykoliv přetrhnou."

Náklady na ozdravnou kůru a dendrologický průzkum vyčíslila radnice na 38 tisíc korun, polovinu z toho zaplatil Liberecký kraj. Díky zásahu tak mají lípy šanci vydržet další stovky let. „Vedle pramenů Ploučnice a Čertovy zdi jsou kotelské lípy nejnavštěvovanějším místem v okolí Osečné, i proto bylo nutné, aby nebyly pro turisty nebezpečné. Teď už nám zbývá jenom odvézt z místa odřezané větve a uklidit tam," dodal Hauzer.

Starší z obou kotelských lip už byla dvakrát v soutěži Strom roku, v roce 2009 v ní získala prvenství. Se svojí výškou 25 metrů a obvodem přes devět metrů se mezi památnými lipami v České republice řadí na páté místo. Mladší z obou lip je o dva metry nižší a její obvod čítá přes šest metrů.