Odchytit žabku, vložit ji do kýble, přenést přes silnici a tak pořád dokola. Zapálení několika dobrovolníků, kteří v Bedřichově přenášejí ropuchy obecné přes frekventovanou silnici, už zachránilo tisíce obojživelníků. Počet odchycených žab přesto povážlivě klesá. Během pár let skoro o dvě třetiny.

Přenášení žab v jejich rozmnožovací sezoně je v Bedřichově několikaletou tradicí. Letos tu ropuchy a další obojživelníky přenášelo 22 dobrovolníků, z toho sedm dětí. Práci jim ztěžoval fakt, že se v obci intenzivně staví. „I proto máme letos vyšší úmrtnost než v předchozích letech. I tak jsme přenesli stovky ropuch,“ řekla organizátorka záchranné akce Eva Rydlová.

V Bedřichově nelze využít zábrany, které ztěžují nekontrolovanou migraci žab. „Ropuchy táhnou k nádrži z několika stran a jejich cesta vede i přes parkoviště. Ropuchy se navíc pohybují skoro dvakrát pomaleji než třeba skokan,“ vysvětlila předsedkyně libereckého ekocentra Armillaria Květa Morávková, proč se v Bedřichově musí žáby přenášet.

Při optimálních podmínkách přechází přes silnice a parkoviště v Bedřichově až 60 žab denně. „Migrace trvá jeden až čtyři týdny podle počasí,“ popsala Eva Rydlová, která si migrujících žab v Bedřichově poprvé všimla v roce 2012. „Migrují z luk a bažin k vodní nádrži přímou cestou. Velký kus přes silnici, přes centrální parkoviště ke stánku a pak na otočku autobusu,“ přiblížila cestu pářících se obojživelníků. „Pouze žáby putující z lesa od severu se dostanou do nádrže relativně bezpečně.

Všechny ostatní musí přes hlavní silnici nebo přes vedlejší silnici pod Lesní chatou a u koupaliště. Pod Lesní chatou putují šikmo, na hlavní silnici často putují dlouhý úsek, z žabí perspektivy je to nejkratší cesta k vodě,“ připomněla Rydlová s tím, že žabí párečky – samičky se samečkem na zádech – jsou velmi pomalé.

Zpět už putují žáby samostatně a podstatně rychleji. Přesto jsou zranitelné, i na zpáteční cestě je proto hlídají dobrovolníci. Od roku 2015 upozorňuje řidiče na pohyb žab sedm velkých cedulí. Podle dobrovolníků se velmi osvědčily. část řidičů zpomalila, někteří jezdí krokem nebo dokonce zastaví a vyhání putující žabí páry ze silnice. Pořízení cedulí financovala obec Bedřichov.

Odborníci v posledních letech varují před záchranou žab plněním do kbelíků. Žábám hrozila nejen onemocnění a stres, ale i úrazy či intoxikace. „Proto se musí dodržovat jisté zásady. Žáby třeba nesmí být na sobě kromě páru. V kyblíku je mám jen na dně, na kole je pomalu převezu a vypustím v zadní části nádrže,“ popsala přesun Eva Rydlová.

„UŽ BY TU NEBYLY“

Počty ropuch obecně ve všech sledovaných lokalitách velmi rychle klesají. Jednou z příčin jsou změny klimatu, zejména odlišný, pro ropuchy nepříznivý průběh zimy. V Bedřichově navíc dochází k masivnímu zabírání životního prostoru ropuch, vysušování, zastavování migračních tras, vzniku nepřekonatelných překážek a nástrah.

Záchrana 714 obojživelníků jistě stojí za úsilí. „Bez našeho přenášení v minulých letech by se ropuchy v Bedřichově pravděpodobně už nevyskytovaly,“ povzdechla si Eva Rydlová.