„K havárii došlo krátce po osmé hodině ranní v důsledku zavinění stavební firmou, která v Náchodské ulici provádí práce související s výstavbou nového Tesca,“ informovala tisková mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SčVK) Iveta Kardianová.

„Zaměstnanci SčVK započali okamžitě po vzniku havárie s pracemi na jejím odstranění. Pokud nenastanou komplikace, bude dodávka vody obnovena do osmi hodin večer,“ dodala včera Kardianová.

Nejhůře byl havárií postižený krajský úřad, který od Náchodské ulici dělí pouze několikametro­vý svah.

Prudký proud vody valící se ze země vytvořil ve svahu dvoumetrový koridor, kterým voda a bahno zaplavily parkoviště krajského úřadu. Zaměstnanci tak ke svým vozům museli vyrazit ve vysokých holinkách.

„Voda nám kromě parkoviště zatopila také garáže a sklepy v budově. Výše škody zatím nebyla vyčíslena,“ řekl včera Deníku mluvčí krajského úřadu Libereckého kraje Jiří Langer.

„Problém byl v tom, že byla ohrožena zásobárna pitné vody pro krajský úřad, takže hrozilo jeho uzavření až na dva dny. Podařilo se však obnovit dodávku z náhradního zdroje díky dohodě se Severočeskými vodovody a kanalizacemi. Fungování úřadu pro zaměstnance ani veřejnost tak nakonec nebylo ohroženo,“ dodal Jiří Langer.

Zaměstnanci Severočeských vodovodů a kanalizací přepojili na náhradní zdroj vody také zábavní centrum Babylon. Další postižené lokality, tedy velká část dolního centra Liberce, společnost zásobovala cisternami.

Podle pracovníků Severočeských vodovodů a kanalizací, kteří přímo na místě zasahovali, není zatím jisté, proč k havárii na vodovodním řadu došlo.

Jednou z možných příčin je pohyb zeminy v důsledku přetížení těžkou technikou při práci na dané komunikaci. Stavební firmu, která v místě úpravy provádí, se Deníku včera nepodařilo kontaktovat.

Práce, které v Náchodské ulici v současnosti probíhají, souvisí s výstavbou obchodního a zábavního centra Fórum Liberec, v rámci níž má dojít k úpravě třídy Dr. Milady Horákové.