Na krátké či dlouhé procházky přírodou, která se pomalu probouzí ze zimního spánku začíná být ideální čas. Příjemné teploty, rozkvétající louky a čerstvý jarní vánek, to vše na turisty dýchne v Jizerských horách.

„Po rychlém nástupu jara se počasí vrátilo do běžných dubnových teplot. Už o víkendu nás ale čeká to správné počasí pro výlet. Míst, kam se vydat je v Jizerských horách opravdu hodně. Po celodenním výletu je tu také řada míst, kde se dobře najíte,“ uvedla náměstkyně pro cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Vodní nádrž Josefův Důl 

Největší a zároveň nejmladší přehradou v Jizerských horách je vodní nádrž Josefův Důl, která zásobuje pitnou vodou celé Liberecko a Jablonecko. Tvoří ji dvě sypané hráze s výškou 43 metrů a délkou okolo 720 metrů. Díky nádherné přírodě a okolí je jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v horách. Vyrazit na túru je nejlepší z parkoviště u kapličky v Hraběticích. Cesta pokračuje dále lesem k hrázi.

Josefův Důl.Josefův Důl.Zdroj: Liberecký kraj

Zoo Liberec slaví další chovatelský úspěch, tentokrát s kondorem královským.
FOTO: Náročné líhnutí kondora. Liberečtí chovatelé museli odlupovat skořápku

Osada Jizerka a rašeliniště

Každé jaro také rozkvétá přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky, jež se nalézá blízko osady Jizerka. K rašeliništi se lze dostat mimo jiné také přes naučnou stezku Tři iseriny. Ta má za cíl turisty seznámit s rozmanitostí a bohatstvím přírody Jizerských hor. Zhruba půl kilometru od rašeliniště stojí Hnojový dům, roubená chalupa, která dnes slouží jako muzeum věnované horolezci, cestovateli a fotografovi Gustavu Ginzelovi.

Hnojový dům.Hnojový dům.Zdroj: Liberecký kraj

Rozhledny v Jizerských horách

Nejkrásnější pohled na probouzející se krajinu je z rozhledny, kterých je v Jizerských horách mnoho. Nejstarší železná rozhledna v České republice se jmenuje Slovanka a vypíná se u obce Lučany nad Nisou. Byla postavena v roce 1887 a její jednotlivé kovové díly byly dovezeny až z Vídně, kde stála na světové výstavě. Rozhledna je přístupná celoročně a zdarma.

Je možné se k ní dostat po pěti trasách: od rozhledny Bramberk po červeně a dále po zeleně značené turistické trase, z Dolního Maxova po modré stezce, z Josefova Dolu po červené, z Janova nad Nisou po zelené nebo červené a z Hrabětic po zelené turistické trase. Kamenná rozhledna Bramberk stojí také za návštěvu. Z jejího vrcholu je vidět až na samotné vrcholy Sněžky, Černé hory, Bezdězu či Ještědu.

Další vyhlídkovou zastávkou je kamenná rozhledna Černá Studnice. Na její vrchol vede 91 schodů a z ochozu je impozantní výhled na okolí vrcholy Jizerských hor. Na Černou studnici lze dojet autem i na kole přímo k vrcholu. Pro pěší turisty se nabízí možnost vystoupit ve vlakové stanici Lučany nad Nisou, odkud vede červená turistická stezka.

Rozhledna Slovanka.Rozhledna Slovanka.Zdroj: Liberecký kraj

Mohlo by vás zajímat: Skryté barokní poklady. Obnova baziliky v Jablonném odhalila tajemství

Zdroj: Jiří Louda