Liberecká Tipsport arena stihla za pět let své existence uspořádat bezmála 500 kulturních a společenských akcí, z nichž například návštěvnost koncertu Deep Purple předčila veškerá očekávání. Přišlo sem 8 900 diváků, a tak početné publikum by se do žádného jiného kulturního zařízení na Liberecku nevešlo.

Na druhé straně ale zatížila stavba multifunkční haly rozpočet města úvěrem bezmála jedna miliarda korun, sjednaným původně na 20 let. Splácet jej bude město ještě minimálně tři volební období. Po tuto dobu mohou tedy chybět peníze na jiné investice.

„Pro mne je na jubileu areny nejcennější to, že areál žije, a dokonce i v době, kdy mají lidé hluboko do kapsy, kdy zábava bývá až na druhém místě. Snad jsme za těch pět let přesvědčili také ty Liberečany, kteří o smyslu haly pochybovali,“ zdůraznil primátor Jiří Kittner (ODS).

Bílí Tygři platí téměř milion

V době, kdy slaví areál první kulaté jubileum, provozovatel pro něj zvolil nové pojmenování. „Na místo předchozího názvu Městský stadion začneme používat nové pojmenování Sport park Liberec a nové logo. Lépe to vystihuje multifunkčnost celého objektu,“ vysvětlil Lukáš Přinda, jednatel společnosti S group Sport Facility Management, která chod areny zajišťuje. Arena je součástí tohoto celého komplexu.

Halu navštívilo už přes milion diváků. Nepořádají se tu jen kulturní a společenské akce, ale také třeba kongresy, semináře a především areál využívají sportovní kluby pro tréninky. Mnoho dětí zde navštěvuje sportovní kroužky. Arena je ovšem především důstojnou základnou hokejového klubu Bílí Tygři. „Tipsport arena je hlavním zdrojem pro financování celého areálu,“ podotkl Lukáš Přinda. „Bílí Tygři platí nájem ve výši jednoho milionu měsíčně,“ doplnil jednatel.

Halu vlastní město Liberec, které také přispívá na její provoz. Ročně tato suma činí 12 milionů korun s tím, že peníze jdou jako dotace do jednotlivých sportovišť. „Hodinu tréninku na ledě by například krasobruslaři nebyli schopní zaplatit,“ upozornil jednatel společnosti.

K tomu město rozdá 4 tisíce hodin v hale zdarma jednotlivým sportovním klubům. Pro školní mládež i návštěvníky akcí město spolu s dopravním podnikem zavedlo novou autobusovou linku. „Už jednou sem autobus jezdil, ale linku zrušili pro nezájem cestujících. Uvidíme, jak se osvědčí nyní. Čtyřproudovou silnici, aby tu nevznikaly pro motoristy zácpy, zde ale nikdy stavět nebudeme,“ poznamenal primátor.

Stavba areny měla před lety i řadu odpůrců. „Nikdy bych proti hale nic neměl, pokud by si ji Syner postavil za svoje peníze,“ řekl opoziční zastupitel Jan Korytář.

Jubileum haly

- Tipsport arenu navštívilo za 5 let 1,39 milionů diváků
- odehrálo se tu přesně 467 akcí
- mezi největší akci patří megakoncert skupiny Deep Purple, který vidělo 8 900 fanoušků
- hala pojme až 9000 diváků