Na fakt, že se v letošním roce liberecká radnice nepřipojí k mezinárodní kampani s názvem Vlajka pro Tibet a nevyvěsí vlajku Tibetu, upozornil zastupitel David Václavík (Starostové pro Liberecký kraj). Okamžitě potom, co se na facebooku zeptal primátora, jaké je stanovisko vedení města, rozpoutala se vášnivá virtuální diskuze, ve které se střetli příznivci a odpůrci rozhodnutí libereckých radních. Největší vlnu nevole vyvolal komentář primátora Tibora Batthyányho (ANO), který přirovnal Tibet k Islámskému státu (IS). „Jak se budete dívat na to, když týden po Tibetské vlajce vyvěsíme vlajku IS? Podle čeho se budete rozhodovat? Radnice je tu pro Liberečany. Měla by se starat o to, aby zde žili rádi a dobře. Ne zasahovat laicky do zahraniční politiky státu," napsal konkrétně Batthyány.

Města v České republice se přitom k celosvětové akci připojují pravidelně už od roku 1996. V loňském roce podle informací spolku Lungta, který kampaň v ČR organizuje, podpořilo akci vyvěšením tibetské vlajky na budově úřadu 601 obcí, měst, městských částí, magistrátů, krajů. Vlajky se budou věšet 10. března.

Názor sto tisíc lidí

Batthyány argumentoval v diskusi tím, že na rozhodnutí nevyvěsit vlajku se shodlo vedení radnice a znovu zopakoval: „Nemám nic proti tomu, aby jednotlivci nebo sdružení vyjádřili svůj postoj k mezinárodním tématům, pokud se na tom shodli. Ale nebude to dělat radnice, která reprezentuje více než sto tisíc lidí."

Přístup neutrálnosti liberecké radnice je novinkou, protože za minulého vedení s primátorkou Rosenbergovou tibetská vlajka na radnici vlála, stejně jako plakát Putina, který byl na něm přirovnáván k Hitlerovi. Radnice se za svými názory tehdy stála.

„Respektuji, že ve vedení města nepanuje shoda na podporu Tibetu (každý má právo na svůj názor i podpůrnou argumentaci), což ovšem neznamená, že se jednotliví radní k podpoře sami za sebe nepřipojí," uklidnil rozhořčené příznivce akce radní Ivan Langr (Změna pro Liberec).

V minulosti o připojení se k mezinárodní kampani rozhodovalo zastupitelstvo. Letos rozhodli sami radní. „Jen se divím. Dávat vedle sebe vyvěšení tibetské vlajky a vlajky Islámského státu, to je buď výraz neznalosti, naprosté arogance nebo do nebe volající hlouposti. Nebo možná všeho najednou. Vlastně by mě z opoziční lavice mohlo těšit, jak se pan primátor znemožňuje, ale vážně netěší. To proto, že se za vedení města nechci stydět!" komentovala situaci zastupitelka Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj.)

Co ještě zaznělo na Facebooku?

JIŘÍ ČÁSLAVKA

„Omlouvám se za expresivní výraz, ale srovnávat vyvěšení tibetské vlajky (což je tradice, která má hluboký lidskoprávní rozměr a není to jenom o Tibetu) s případným vyvěšením vlajky IS může s odpuštěním pane primátore jen idiot."

MARIAN BÖHM

„Navrhuji alespoň spustit vlajku Liberce na půl žerdi, jako symbol toho, že nám umřela hrdost a odvaha."

ADÉLA VESELKA

„Já osobně jsem tak ráda za názory, které jsou podle mě rozumné. Děkuji, že máme takové radní v čele s panem primátorem."

JAKUB JELÍNEK

„Pane primátore, nejsem zastánce jakéhokoliv vyvěšování vlajek, ale zmínka o ISIL ve spojitosti s vyvěšením tibetské vlajky se může jevit jako projev ignorance a totální absence smyslu pro solidaritu. Nu což, je to váš boj."