Zatímco Češi žijící v blízkosti dolu pociťují vzrůstající frustraci z toho, že Polsko nerespektuje evropské právo a těžba se k jejich domům přibližuje každý den o něco blíž, Poláci sčítají finální účet, na kolik je tato rebelie proti institucím EU vyjde. Aktuálně se částka pohybuje okolo 2,3 miliardy polských zlotých. Podle předběžných odhadů polské organizace EKO-UNIA by se celková částka mohla vyšplhat až na závratných 6 miliard zlotých (asi 36 miliard korun). „Tyto peníze by přitom mohly být použity k transformaci regionu, který již ztratil stovky milionů zlotých z Fondu spravedlivé transformace,“ řekl prezident sdružení EKO-UNIA Radosław Gawlik. Částka se vztahuje k začátku listopadu, kdy by měl o mezistátním sporu o pokračující těžbě v Turówě rozhodovat Soudní dvůr EU v Lucemburku.  

Do té doby budou pokračovat jednání mezi českou a polskou stranou o návrhu dohody, která by vedla ke stažení žaloby od evropského soudu a garancím Polska, že se životní prostředí na české straně nebude vlivem těžby dále zhoršovat. „Máme signály z různých polských a českých zdrojů, že jednání neprobíhají hladce kvůli nespolehlivým informacím předloženým polskou stranou. Česká vláda proto požaduje tvrdé právní a finanční záruky, než bude souhlasit s případným stažením žádosti,“ okomentoval situaci Gawlik.

O nutnosti právních závazků a jejich vymahatelnosti je přesvědčený i Milan Starec z Uhelné, která je negativními následky těžby nejvíce ohrožena. Lidem ubývá voda ze studní a stěžují si na hluk a prach z dolu. „Smlouva, o které se vyjednává, musí být vymahatelná. Je to ale těžké, když Polsko nerespektuje rozhodnutí evropských institucí. Nepřekvapilo by mě, kdyby se smlouvu nepodařilo uzavřít. Vlastně bych z toho ani nebyl nešťastný, protože Polsko je absolutně nespolehlivý partner,“ řekl k průběhu vyjednávání Starec. Dodal, že je navíc stále nejasné, o čem konkrétně se jedná a co vlastně plánovaná mezistátní smlouva bude obsahovat.

close Zelená pro Evropu. info Zdroj: Deník zoom_in Zelená pro Evropu. Vyjednávání probíhají už několik měsíců. Podle Dominiky Pospíšilové z tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí se expertní týmy schází každý čtvrtek na ministerstvu. „Po dvou měsících vyjednávání jsme sice dosáhli znatelného pokroku, ale stále máme před sebou zásadní body, jako je například otázka sankcí. Pokračujeme tedy dál a v tuto chvíli opravdu nelze odhadnout, kdy budou jednání ukončena,“ reagovala Pospíšilová na dotaz Deníku.

Uzavřít dohodu, která má nastavit spolupráci dvou sousedních států na dvacet a více let dopředu, není podle ní jednoduché a je nutné vyřešit spolu s právními otázkami i ty technické. „Při vyjednávání je stále naší snahou na prvním místě chránit naše občany, jejich zdraví a životní prostředí. Jsme ochotni hledat kompromisní řešení, ale máme jasně vytyčenou linii, za kterou ustupovat nelze,“ dodala Pospíšilová.

Zopakovala tak slova ministra Richarda Brabce, který nedávno zareagoval na otevřený dopis občanů Uhelné, ve kterém vyzvali premiéra Andreje Babiše, aby zabránil dalšímu přibližování nelegální těžby k jejich domovům, jelikož se už nyní potýkají nebo jsou přímo ohrožení nedostatkem pitné vody. Zároveň premiéra vyzvali, aby požádal Evropskou komisi o účast na jednáních s Polskem, které stále odmítá za vzniklé škody převzít odpovědnost. Evropská komise je totiž podle jejího vyjádření připravena pomoci, nikdo ji ale o účast v jednáních doposud nepožádal.

„Plně si uvědomuji a věřím, že naše kroky v této věci dokazují, jak zásadní téma těžba v dole Turów pro liberecký region je a že jakákoliv budoucí dohoda s Polskou republikou musí zahrnovat jasně specifikované polské závazky k eliminaci negativních vlivů na životní prostředí včetně mechanismu pro jejich vymahatelnost. Dokud se nám nepodaří dosáhnout dohody na výše uvedených základech, je pro nás nadále stěžejní řízení před Soudním dvorem EU,“ odpověděl Brabec jménem vlády na dopis z Uhelné.

Dodal, že zástupci Evropské komise vyjádřili přání být o vyjednávání průběžně informováni, nikoliv však se jej přímo účastnit. „Přání komise v tomto respektujeme. Zároveň dodávám, že u bilaterálních jednání, aby mohla vůbec probíhat, je třeba vzít v úvahu i postoj druhé strany, tedy Polské republiky. Ta se ohradila proti možnosti, že by se vyjednávání o dvoustranné mezivládní smlouvě Evropská komise přímo účastnila,“ uvedl ministr Brabec.

Svoji roli ve vyjednávání sehrají také volby do Poslanecké sněmovny, které jsou naplánované na začátek října. Pokud do té doby nedojde k podepsání smlouvy, může se stát, že se vymění vedení ministerstva a jednání zkrachují nebo začnou znovu. „Kdokoli nový by přišel jako ministr životního prostředí, tak nemůže postupovat hůře než ten současný, jehož kroky jsou netransparentní,“ myslí si Starec.

Jelikož Polsko podalo k Soudnímu dvoru EU žádost o uplatnění zrychleného řízení v případě dolu Turów, které bylo pozitivně vyřízeno, bude první slyšení už 9. listopadu letošního roku.