Popraskaný asfalt, rozježděné krajnice i příkopy plné dřeva. Řediteli Krajské správy silnic Libereckého kraje Janu Růžičkovi už dochází s těžaři dřeva trpělivost. „Povrch silnice je rozlámaný, takže opravy budou náročné a nákladné,“ vysvětlil Růžička. Rekonstrukce silnice by tak mohla stát až sto tisíc korun. Těžba dřeva přitom probíhá podle Růžičky hned na několika místech.

Zničená silnice u Kryštofova Údolí.ŘEŠÍ POLICIE

„Předali jsme to policii. Dnes jsme se snažili komunikovat se zaměstnanci firmy, ale příjemné setkání to nebylo,“ postěžoval si v pátek ředitel. Příliš sdílní nebyli zástupci firmy ani pro média a její vedení se dosud k záležitosti nevyjádřilo.

KDO TO UDĚLAL

„Těžko se to dokazuje, ale víme, že tam začali těžit. Kromě toho byla trhlina v silnici přímo u vysekané paseky,“ poznamenal Růžička, který o vinících nepochybuje. Není to totiž poprvé, co podobný případ silničáři řeší. „Loni v únoru například přivázali těžaři k zábradlí památkově chráněného mostu ve Spálově kladkostroj a vytrhli ho,“ vysvětlil ředitel s tím, že v tomto případě se podařilo viníka zjistit, a škodu tak mohla krajská správa vymáhat. Podobně chce postupovat i v případě zničené cesty u Kryštofova Údolí.

„Kolegové požádali silniční správní úřad o zahájení řízení. Uvidíme, jak to dopadne,“ dodal.

MUSÍ SPRAVIT

Zodpovědnosti se nezříká ani zadavatel těžby, Lesy ČR. „Veškeré práce, které pro nás někdo dělá, nesmí poškodit majetek jiných vlastníků,“ potvrdil ředitel libereckých Lesů ČR Ludvík Řičař s tím, že pokud subdodavatelé poničí cizí majetek, musí jej pak uvést do odpovídajícího stavu.

JEN SBÍRAJÍ KLACKY

To se ale podle Jana Růžičky příliš často neděje. „Většinou jen vysbírají klacky,“ dodal Růžička. Silnici vedoucí z Machnína do Kryštofova Údolí nechal kraj opravit zhruba před třemi lety, rekonstrukce stála více než 100 milionů korun.