Zdravotníci přitom použili takzvané rychlotesty. „Lidé, které jsme vytipovali, že byli v užším kontaktu, jsou nyní podrobováni standardnímu testování,“ dodal ředitel liberecké hygienické stanice Vladimír Valenta. Podle něj se totiž stále pátrá i po zdroji, od kterého se pracovník nakazil.

Hygienici proto provádějí i trasování kontaktů, vyšetřena by mohla být až dvacítka takových kontaktů. Ne všechny ale mají spojitost s domovem důchodců. „Chci zdůraznit, že se nejedná o osobu, která by přicházela do přímého kontaktu s klienty,“ přiblížil ředitel domova Radim Pochop.

Nakažený zaměstnanec je nyní hospitalizován na jednotce intenzivní péče oddělení ARO liberecké nemocnice. „Jeho stav se mírně zlepšil, jeho dýchání je podporováno oxygenoterapií,“ řekl ve středu odpoledne mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Podle Valenty ovšem v tomto případě nebyla v nemocnici od začátku nastavena taková míra ochrany, jaká by měla u pozitivního pacienta být. „Pacienta jsme přijali, prošel naším triážovým stanem a při screeningu nebyl důvod se domnívat, že by s ním mělo být nakládáno jako s kriticky podezřelým na výskyt koronaviru,“ reagoval Řičář. Muže proto podle něj původně hospitalizovali na plicním oddělení. „Ihned poté, co byl otestován, došlo k jeho překladu na oddělení ARO,“ dodal.

Podle Řičáře měl pacient po celou dobu pobytu v nemocnici ústenku a na pokoji byl jen s jedním dalším pacientem, přičemž mezi nimi byla zástěna. „Došlo k dezinfekci prostor, kde se pohyboval,“ přiblížil Řičář.

Zatím není jasné, zda budou muset do karantény i někteří zdravotníci, nebo zda budou muset pouze dodržovat zvýšená bezpečnostní opatření. Podle náměstka Svobody má českodubský domov důchodců zpracovaný pro podobnou situaci krizový plán, který ale naštěstí zařízení nemuselo spustit. „V preventivní karanténě jsou dva pracovníci, kteří byli s nemocným v užším kontaktu. Jiná restriktivní opatření přijata nebyla,“ uzavřel náměstek.

V domově důchodců jsou už od 9. března preventivně zakázané návštěvy. „Zatím to vypadá tak, že žádná mimořádná opatření typu karantény celého domova důchodců nebo nedejbože karantény Českého Dubu zatím neplánujeme,“ ubezpečil hygienik Valenta.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in