Vanilková a zase vanilková

Naše cesta začne hned před nádražím, kde objevíme první okénko s točenou zmrzlinou. Prodavač hlásí, že je ještě dost brzy, takže mají na výběr jen vanilkovou a jahodovou. Později ale budou nabízet i další příchutě. Objednáme si tedy jednu míchanou a její chuť nás příjemně překvapí. Zejména ovocná část zmrzliny je velmi osvěžující. Větším zádrhelem je ale konzistence. Zprvu krásně natočený kopeček totiž závratnou rychlostí mění svůj tvar a zmrzlina se kvapem roztéká, takže musíme lízat opravdu rychle.

Doslova po pár metrech dorazíme k trafice naproti autobusovému nádraží, kde si opět si objednáme jednu míchanou, tentokrát vanilkovo-višňovou. Ovocná část zmrzliny nás tentokrát moc neokouzlí, chutná trochu uměle. Vanilka je oproti tomu krásně krémová a sladká tak akorát.

S kornoutkem v ruce míjíme další stánek s točenou zmrzlinou. Bohužel zde otevírají až v 10 hodin, takže pro brzké návštěvníky mají ještě zavřeno. Z venkovní tabule se ale dozvíme, že přes den nabízejí opět vanilko-višňovou kombinaci.

Rychlým krokem tedy přejdeme silnici a už z dálky vidíme maketu točené zmrzliny, která slibuje další ochutnávku.V pekárně Na Rybníčku mají na výběr jen jednu velikost a jednu příchuť. Nezbývá nám tedy nic jiného, než si objednat vanilkou. Moc nás nenadchne. Chuť je mdlá a kopeček menší, než nám zatím natočili jinde. Jediným plusem tak zůstane, že je opravdu hodně krémová a velmi pomalu se roztéká.

Za krátkou chvilku dojdeme až na Fügnerovu ulici, kde si v pekárně a cukrárně Bláha koupíme jednu čokoládovo-vanilkovou zmrzlinu. Nenabídnou nám tu sice více velikostí, nicméně kopeček je už na první pohled větší, než jsme dostali jinde, a chuť zmrzliny je opravdu poctivá.

Poslední je cukrárna Pohoda na náměstí E. Beneše. Tady sice nemají zmrzlinu točenou, zato si můžeme vybrat z mnoha druhů kopečkové. Ochutnáme tedy vanilkovou s kousky čokolády. Kopeček není moc velký a ani samotná zmrzlina nechutná nijak zázračně.

Favorit

Během cesty jsme stihli vyzkoušet pět porcí zmrzliny od pěti různých prodejců. Nejlepší ovocnou jsme koupili hned na začátku u vlakového nádraží. Nejchutnější vanilkovou nám naopak natočili v pekárně u Bláhy.

Ze stokoruny, kterou naše peněženka ukrývala na začátku, zbylo na konci cesty rovných 18 korun. Ceny nejsou nijak závratné, pohybují se od 12 do 15 korun za kopeček nebo natočený kornout.

(tin, dan)