Neobvyklý test, který začal jako recese, udělali v některých libereckých pohostinských podnicích senioři z Liberce. Zkoušeli, jak moc se změní chování k nim, když budou vypadat jako bezdomovci. A byli překvapeni.

Přerod trval pět týdnů

Trojice mužů z Liberce, kteří jsou jinak dobře hmotně zabezpečeni, se v bezdomovce měnila týdny. „Původně jsme si mysleli, že bude stačit, když si oblékneme staré oblečení. Takové, které vypadá špinavě, případně jeho ušpinění trochu pomůžeme," popisuje jeden z aktérů Pavel Šmíd. Jenže to nestačilo. „Vypadali jsme jen jako bychom přišli z bramborové brigády. Na vzezření bezdomovců to bylo málo," říká.

Následovala proto několikatýdenní příprava. Muži si nechali zarůst tváře, pozorovali skutečné bezdomovce a tipovali, co na sobě vylepšit. „Všimli jsme si například, že mají do jednoho špinavé boty. Scházeli jsme se na kostýmní zkoušku každý týden, to pravé to bylo až ten pátý," podotýká Šmíd. To už ho z chodby vlastního domu vyháněli sousedé.

Divné pohledy i rázný postoj

Trojice vyrazila do různých restauračních provozoven v centru Liberce. „Sice se na nás divně dívali, ale většinou nás nikdo nevykázal. Když se ujistili, že máme čím zaplatit, obsloužili nás," popisuje Šmíd.

Problém ale přeci jen nastal. „Stalo se to v restauraci v Obchodním domě Balón. Tady nás servírka odmítla kvůli igelitkám obsloužit. Když jsme se ptali proč, odvětila, že si to nepřeje vedoucí. A to vlastně jen na základě našeho vzezření. Nikdo z nás nebyl opilý ani nesmrděl," podotýká Šmíd.

Provozní restaurace Jaroslav Žižka ale postoj servírky podpořil. „S ohledem na vyhlášku města není v našem zájmu, aby k nám chodili lidé z nejslabších sociálních vrstev. Tím se snažíme zabránit tomu, aby u nás prohrávali peníze z dávek v automatech nebo je propíjeli," uzavřel.