Zatímco Liberec má počet metrů čtverečních obchodní plochy na jednoho obyvatele nejvyšší v tuzemsku, jeho městský obvod Vratislavice nad Nisou dosud byl bez jediného supermarketu. Před lety dokonce podepisovali Vratislavičtí petici za to, aby do jejich městského obvodu radnice pustila některý nadnárodní řetězec.

Nyní se přání obyvatel splní. Do tří měsíců začne v liberecké městské části Vratislavice nad Nisou stavba vůbec prvního supermarketu v této části Liberce. V září by se pak nové Tesco mělo otevřít.

„Nyní vyřizujeme stavební povolení. Zhruba v březnu by se nový supermarket měl začít stavět,“ potvrdil starosta Vratislavic Lukáš Pohanka (Starostové pro Liberecký kraj). „Vyhověli jsme požadavku zvláště starších občanů, kterým je zatěžko pro základní potraviny cestovat tramvají do centra Liberce,“ dodal. Nové Tesco bude stát na ulici Tanvaldská, pod sídlištěm a hned u silnice.

¨Supermarket měly Vratislavice stavět už v roce 2008. Dokonce na něj město prodalo společnosti Proctus, která jej měla postavit, svůj pozemek.

Nakonec ze záměru sešlo a Vratislavice půdu od soukromé firmy vykoupily zpět za stejnou cenu, za jakou jej prodaly – za dva miliony korun.

Bude platit obci deset tisíc ročně

Pozemek nyní pronajaly Tescu na 50 let. Podle starosty Pohanky společnost nechtěla pozemek koupit a městský obvod jí vyhověl.

„Tesco bude platit obci 10 tisíc ročně, což není mnoho. Ale obyvatelé už dlouhá léta po supermarketu volají, a tak jsme s cenou souhlasili,“ podotkl opoziční zastupitel Vladimír Braun (ODS). „Trochu se obávám toho, aby kvůli novému supermarketu nezkrachovala Jednota, Večerka a další drobní obchodníci. To teprve ukáže čas,“ doplnil.

Starosta Lukáš Pohanka ale míní, že když malý živnostník nabídne něco navíc, o svou budoucnost se bát nemusí. „Potom přežije,“ poznamenal starosta.

Těší se i mladší

Nový supermarket bude zabírat plochu 1 000 metrů čtverečních. „Nabídne zhruba 20 nových pracovních míst,“ uvedla tisková mluvčí společnosti Eva Karasová.

Na obchod se z těší i lidé v produktivním věku.

„Oba s manželkou máme auto a pracujeme v Liberci. Nákupy děláme tam. Na druhé straně jsou situace, kdy nějaká maličkost doma chybí, ale žádný větší obchod není po ruce,“ řekl Pavel Virt, který v městské části Vratislavice žije 8 let. „Supermarket ocení spíš starší lidé a ti, kteří se hůř pohybují. Až tady bude stát, budeme sem ale chodit i my, abychom Vratislavice podpořili. Velké víkendové nákupy ovšem budeme stejně dál dělat ve velkých nákupních centrech v Liberci,“ doplnil.