Liberecký deník
je na Facebooku
Připojte se


Právě sem totiž přesídlili neplatiči nájemného z Liberce a Chrastavy. A většina z nich se zřejmě rozhodla dostát své pověsti, jakou si vysloužili, coby takzvaní nepřizpůsobiví občané. „Už loni zjara nás starosta Kryštofova Údolí upozornil, že při cestě autobusem jsou napadány malé děti. Zpočátku jsme měli pocit, že se jenom nějaká děcka nepohodla ve škole. Záhy se ale na lince 16 rozpoutal skutečný teror,“ uvádí mluvčí dopravního podniku Martina Poršová.

Bezmoc slušných pasažérů

Biti, a to často i doslova, byli ovšem výhradně slušní cestující. Vybraný vzorek obyvatel Machnína totiž usoudil, že autobus i ostatní pasažéři by se měli přizpůsobit výhradně jim. A tato situace bohužel přetrvává do dnešních dnů.

„Jejich neshody a chování se přenesly do celého autobusu. Za řidičem tak někdy stojí hrozen zbylých cestujících, kteří odmítají postoupit dále do vozu, protože v druhé polovině autobusu jim hrozí, že budou popliváni, vystaveni nadávkám i fyzickým útokům. Výjimkou není ani podtržená berle starším cestujícím,“ vypočítává seznam hrubostí Martina Poršová.

Bezmocní jsou i samotní řidiči. Často nevědí, co dřív – zda dbát na bezpečnost svou i slušných cestujících, hlídat si autobus před poškozením kameny, nebo kontrolovat jízdné a zároveň omezit zdržení. V současnosti navíc nepřizpůsobiví provokatéři svoji taktiku zdokonalují: „Jejich potomci jsou schopni vyvolat konflikt a oni jej okamžitě zneužijí k tomu, aby získali důvod, jak napadnout řidiče, který se třeba pokusí někoho se zastat,“ popisuje Martina Poršová.

Dopravní podnik pravidelně posílá na linku městskou i státní policii, posílil počet revizorů, ale je očividné, že vlastními prostředky nemůže tuto situaci uspokojivě vyřešit. Z linky číslo 16 je dnes už totiž regulérní sociální problém.