Zatím se správkyni dařilo bazény udržet v provozu, teď se ale rozhodla pro dražbu. „Vyvolávací cena je stanovena 59,9 milionů korun. Uvidíme, kam se s ní v dražbě dostaneme," uvedla insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová.

Na internetových stránkách relaxačního centra zatím žádné informace o chystané dražbě nejsou. Společnost dál nabízí aktuálně silvestrovské balíčky a pro veřejnost jsou lázně stále denně otevřené. „Pro veřejnost se nic nemění, celý relaxační areál je normálně přístupný, žádné omezení tu není. Záměr dražby ještě musí schválit věřitelé," sdělila správkyně.

Město dražbu vítá

Starosta Chrastavy Michael Canov prodej termálních lázní vítá. „Je to jediná šance, jak lázně zachránit. Insolvenční správkyně věří, že se dají zachránit jako celek, tedy v nepřerušeném provozu. Proto je takovou dobu sama provozovala a neprodávala areál po jednotlivých kusech. Pokud se podaří je v dražbě prodat, je šance i na dokončení druhé etapy, která je stavebně cca z devadesáti procent hotová," komentuje rozhodnutí Canov.

Dokončení druhé etapy se přitom plánovalo už v loňském roce. Počítalo se v ní s dětským bazénem s atrakcemi a sportovní halou, která by sloužila i kulturním akcím. Celkově měly obě etapy vyjít na 220 milionů korun. Výstavu venkovní části ale zkomplikoval spor o ovládnutí společnosti, který nakonec vyvrcholil insolvenčním řízením. Věřitelům teď dluží Dům pohody téměř 229 milionů korun. Největším z věřitelů je Regionální rada soudržnosti Severovýchod, která poskytla na výstavbu lázní dotaci ve výši 121 milionů korun.

Propletené vztahy

Dům pohody vlastnila firma Imstav podnikatele Jana Imlaufa. Ten v tichosti převedl Dům pohody na dvacetiletou Barboru Jandovou z Prahy. „Pan Imlauf jí ale nevydal akcie firmy. Nová majitelka ho ale převezla, akcie zfalšovala a uspořádala v Praze valnou hromadu za účasti své a notáře. Ten nic netušíc uznal akcie za pravé. Předsedou představenstva se pak stal otec Barbory Landové," popisuje průběh sporu starosta Canov.

Imlauf podal žalobu na neplatnost valné hromady. Soud zatím nerozhodl. Imlauf se proto rozhodl i přes odpor rodiny Landů vyhlásit na lázně konkurz. Mezitím ale na něj podala Regionální rada ROP trestní oznámení.

„Kontrola odhalila, že příjemce dotace nakládal s penězi jak chtěl. Stavební práce byly provedeny úplně jinak nebo nebyly provedeny vůbec," říká mluvčí ROP Silvie Špryňarová. Kvůli vyšetřování se také lázně nemohly prodat dřív. Správkyně teď nechala udělat nový odhadní posudek. „Původně se měly lázně prodávat za 94 miliony korun, náš posudek jejich hodnotu odhadl na 60 milionů," dodává Jinochová Matyášová. Jednání o dražbě bude jednat zítra.