Současnou cenu tepla, tedy 650 až 700 korun za gigajoule, by přivádění odpadního tepla z polské elektrárny Turów mohlo srazit až pod čtyři sta korun. Nové jednání o ambiciózním projektu stavby 28 kilometrů dlouhého teplovodu inicioval před dvěma měsíci předseda Euroregionu Nisa Petr Skokan. Samotné jednání pak proběhlo ve čtvrtek. „Hlavním hlediskem, podle kterého se nyní budeme rozhodovat, je to, jestli Turów skutečně Liberečanům teplo zlevní,“ řekl Skokan. Rozhodnout by zástupci české i polské strany měli do konce roku.

Projekt měl začít už před 15 lety

První projekt stavby teplovodu byl připraven již před patnácti lety za velkého zájmu Poláků, Liberec ale od záměru ustoupil, neboť stavěl novou teplárnu. Spotřeba tepla od té doby ovšem výrazně stoupla a turówské teplo je tedy opět na jednacím stole. „Myslím, že nyní nastala doba, kdy by se o takové změně vytápění v příhraničních městech mělo začít vážně diskutovat. V Jablonci i Liberci jsou teplárny morálně i fyzicky zastaralé a rychle dožívají,“ řekl jednatel Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník.

„Čeká se v podstatě na dvě věci. Jednak na nové operační programy Evropské unie, které by měly být připraveny roku 2014, a na spuštění nového bloku elektrárny Turów plánované na rok 2016,“ dodal. Tento blok o výkonu 460 megawattů by na uspokojení spotřeby Liberce bohatě stačil. Cena za gigajoule energie odebrané u paty elektrárny by byla 20 zlotých, což je přibližně 130 korun. „Samozřejmě je k této částce nutno připočítat náklady za teplovod,“ upřesnil Skokan.

Nový teplovod by podle něj stál miliardu korun, upravení rozvodné sítě v Liberci, která používá místo modernější teplé vody stále ještě páru, by město stálo další miliardu. Až šedesát procent těchto nákladů by měla financovat Evropská unie. „Teplovod by přitom teoreticky mohl vést pod cyklostezkou, která by se měla stavět údolím Nisy,“ dodal Zámečník.

Poláci již mají s vytápěním měst odpadním teplem zkušenost – stejně jako Liberec se chystají zásobovat teplem Zhořelec, který je od Turówa přibližně stejně daleko.

„Do léta by měl být připraven koncept a dokument pro politické rozhodnutí o stavbě teplovodu,“ vysvětlil Zámečník. „Pokud Euroregion a radnice projekt odsouhlasí, sejdou se v září zástupci obcí Libereckého kraje a definitivně rozhodnout, jestli dají stavbě zelenou. Polská strana tvrdí, že je připravena a se stavbou souhlasí, vše je na dobré cestě,“ dodal. (čtk)