Teplotní rekord padl ale také v Hejnicích, kde meteorologové naměřili při tropické noci 23,5 stupně Celsia. Rekord hlásil i Bedřichov anebo Jizerka.

Jde o absolutní rekordy, tak vysoké minimální teploty například v Liberci a Bedřichově meteorologové nenaměřili ani v červenci nebo srpnu. ČTK to řekl Martin Novák z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. „Na obou stanicích byly překonány absolutní nejvyšší minimální teploty," sdělil ČTK meteorolog Martin Novák z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V Liberci se teplota měří 71 let, dosavadní nejvyšší minimální noční teplotou bylo 22,2 stupně z 29. června 1994.

Extrémní teplotní výkyvy, kdy například v Hejnicích meteorologové ještě před pěti dny naměřili pouhý půl stupeň nad bodem mrazu, kupodivu nemělo dopad na výjezdy liberecké záchranné služby. „Je to překvapující, ale počet výjezdů se nám nikterak nezvýšil. Spíše pozorujeme opačný trend, kdy lidé zůstávají doma a moc nevycházejí do ulic," řekl Deníku ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík.

Zatímco lidé se s horkem vypořádali spíš tak, že nevycházeli, v záchranné stanici pro handicapovaná zvířata mají plné ruce práce. „Extrémní vedra, která v tuto dobu nejsou vůbec obvyklá, způsobují velké úhyny ptáčat na hnízdech," řekla Deníku Ivana Hancvenclová ze záchranné stanice pro handicapovaná zvířata Archa v Liberci. Ptáci totiž většinou hnízdí pod plechovými střechami, které jsou teď tak rozpálené, že pod nimi mláďata umírají. „Některá dokonce, ve snaze se zachránit, vyskakují na zem," dodala Hancvenclová.

Pracovníci Archy v posledních dnech přijali spoustu špačků, vrabců, rehků, kteří z posledních sil raději opustili hnízdo, než aby se zaživa upekli. Raritou byl také dospělý rorýs. Ten se na hřbetě ošklivě popálil o rozpálený plech. Záchranná stanice se s něčím podobným za dobu své existence nesetkala.