Velké hnízdiště je hned v centru, v budově paláce Nisa, další jsou například na Husově ulici a ve Vratislavicích. V Liberci a okolí žije odhadem 14 druhů.

„Netopýry do měst táhne vidina snadné kořisti,“ vysvětlil liberecký jeskyňář Daniel Horáček, který se o netopýry na Liberecku dlouhodobě zajímá. „Loví kolem lamp pouličního osvětlení, kolem kterých létá hodně hmyzu,“ řekl. Zajímavé je, že netopýry přitahují jen bíle svítící lampy, žluté ignorují.

„Netopýři většinou hnízdí na půdách nebo ve spárách zdiva starších domů,“ informoval Daniel Horáček. „Dobře je jim i mezi panely paneláků. Dům ale nemůžou svým pobytem nijak poškodit,“ uklidňuje.

„Jedná se nejspíš o letní kolonie, takže jsou v nich samičky s mláďaty,“ tvrdí Dita Weinfurtová z České společnosti na ochranu netopýrů. Co si tedy člověk počne, pokud mu uprostřed noci vlétne do pokoje vystrašený netopýr?

„Nejlepší je zachovat chladnou hlavu,“ poradil Daniel Horáček. „Počkat, než netopýr zase sám vylétne ven. Pokud se usadí, nejlepší je vzít ho do ruky v rukavici, pokud možno po ránu, je pak ztuhlejší.“ Zachránce by pak měl zavolat na Městskou policii nebo právě do České společnosti pro ochranu netopýrů, která funguje celorepublikově. Její číslo je 728 984 767. Své záchranné stanice má i Český svaz ochránců přírody.

Chraňte se ovšem netopýrům ublížit nebo jejich hnízdiště ničit. „Všechny druhy českých netopýrů jsou ohrožené a státem chráněné,“ varuje Dita Weinfurtová. „Za poškozování netopýřích kolonií nebo ohrožování netopýrů hrozí pokuta až padesát tisíc korun,“ dodává.