Jedno je jisté, za teplo si lidé připlatí víc - s výjimkou Jablonce, kde šly ceny oproti předchozím měsícům dolů. I tak ale zdejší obyvatelé zaplatí víc než například v sousedním Liberci.

Teplárna Liberec od ledna cenu zvyšuje zhruba o 38 procent. Běžná domácnost ve věrnostním programu, kdy má smlouvu na pět let, zaplatí od 1. ledna 2023 zhruba 995 korun za gigajoule.

„Jsme rádi, že cenu za gigajoule můžeme stále držet pod hranicí jednoho tisíce korun. Navíc všude po republice se cena v průběhu roku zvyšovala i několikrát, my ji měli stejnou a zvyšujeme až od nového roku,“ uvedl mluvčí Teplárny Liberec David Souček.

Liberecká teplárna ve stotisícovém městě zásobuje teplem a teplou vodou přibližně 13 tisíc domácností, desítku průmyslových areálů a více než 120 dalších organizací. V roce 2022 ve věrnostním programu platila průměrná domácnost zhruba 717 korun včetně DPH, v roce 2023 se tak cena zvýší o necelých 300 korun za gigajoule. Výhodou zdejší teplárny je, že není závislá pouze na přísunu plynu, který využívá v menší míře, ale získává teplo i ze sousední spalovny.

Představenstvo Jablonecké energetické rozhodlo o snížení cen za dodávky tepla a teplé vody o 27 %. Společnost zohlednila ve svých cenících vládní zastropování cen plynu. Od 1. ledna 2023 tak Jablonečané, kteří nemají sjednané individuální podmínky, zaplatí 1550 korun za gigajoule.

„Našim odběratelům můžeme oznámit dobrou zprávu, že ceny za teplo klesnou od Nového roku o bezmála 30 %. Do cen pro rok 2023 tak promítáme zastropování cen plynu, jak jsme avizovali při poslední úpravě cen v září 2022. Jaký bude další vývoj cen energií na světových trzích, je otázka pro křišťálovou kouli, ale dokud bude platit strop pro ceny plynu, zůstanou naše ceny na úrovni kolem 1500 korun,” uvedl nový předseda představenstva Jablonecké energetické Petr Roubíček.

V uplynulém roce totiž cena tepla poskočila v Jablonci nahoru hned třikrát. Od ledna do dubna lidé platili 681 nebo 699 korun za gigajoule, od dubna do 1. září stoupla cena na 876 nebo 899 korun a od září je až dosud stanovena na 2083 nebo 2136 korun za gigajoule.

V České Lípě stále počítají

Českolipská teplárenská zatím nové ceny na rok 2023 nezveřejnila. „Předběžná cena tepelné energie na následující rok se kalkuluje až na přelomu listopadu a prosince, kdy jsou zpřesněny všechny předpokládané ekonomicky oprávněné náklady do předběžné kalkulace ceny tepla. Hned jak bude zpracována, budeme naše zákazníky o ceně tepla pro jednotlivé úrovně předání informovat, a to v souladu se smlouvou,“ uvedla za Českolipskou teplárenskou Helena Jeřábková. V roce 2022 měli lidé v České Lípě stanovenou cenu za gigajoule ve věrnostním programu zhruba 954 korun.

„Zatím jsme nové vyúčtování nedostali, ani informaci o ceně. Nicméně vím, že se o tom hovořilo už několikrát na setkání bytového družstva a cena by měla vzrůst,“ řekla obyvatelka jednoho z českolipských sídlišť Alena Loosová.

Tuto informaci potvrdila i další Českolipanka Eva Vlastníková: „Bytové družstvo nám někdy na jaře oznámilo, že by se měla cena tepla zvyšovat asi o dvacet procent. Ale žádné nové informace zatím nemáme.“

Už v září stanovili zálohovou cenu na další období v Turnově. Tam nyní klienti Městské teplárenské Turnov platí zálohově 1430 korun za gigajoule, což je platná cena až do srpna roku 2023 a měnit by se neměla.