Odběratele, jichž je v krajském městě, včetně obvodu Vratislavice nad Nisou na 19 tisíc, by ale více potěšilo, kdyby šlo vedení teplárny s cenou dolů. Připadá jim moc vysoká. „Když porovnám zdražování elektřiny za několik posledních let s tím, jak se rok od roku zvedá a o kolik cena tepla, tak u topení je to příliš. Jako důchodkyně musím šetřit každou korunu. Tudíž už teď doma svítím hlavně televizí, a abych nemusela aspoň část topné sezóny vůbec topit, chodím ve svetru a teplých ponožkách,“ postěžovala si Katarína Pavlů z Liberce.

Podle Petra Černého, ředitele Stavebního družstva Sever a šéfa sdružení Teplo za 399, které s teplárnou vede o cenu tepla i soudní spory, je i nepatrné zdražování špatnou zprávou. „S teplárnou jednáme často. Asi před dvěma měsíci nám slibovali, že sníží cenu tepla pro rok 2010 na 560 korun. To ale neudělali. Cena 655 korun je moc vysoká, není konkurenceschopná a vychází z monopolního postavení teplárny. Tudíž budeme v našem tlaku, aby šla teplárna s cenou dolů, pokračovat. Myslím, že cena pro příští rok opět vyvolá snahy některých odběratelů odpojit se od centrální dodávky tepla,“ zdůraznil Petr Černý.

Sdružení Teplo za 399 je nyní s teplárnou podle Černého před uzavřením dohody o cenách tepla pro rok 2008. Pokud k podpisu dojde, bude muset teplárna vracet odběratelům rozdíl mezi cenou, která bude stanovena v dohodě, a cenou, již už lidé v minulém roce zaplatili. „Dělá to zhruba 11 milionů pro všechny liberecké odběratele, protože podle zákona rozdíl v ceně nemusí teplárna zaplatit jen těm domácnostem, co zastupujeme, ale všem odběratelům,“ podotkl Petr Černý.

Sdružení Teplo za 399 zastupuje v současné době bezmála 11 tisíc libereckých domácností. Lidé ze sdružení už v minulosti vypočítali, že by teplárna měla přiměřený zisk, i kdyby snížila cenu jednoho gigajoulu tepla na 400 až 500 korun. Vadí jim i to, že odběratelé platí vedle skutečného tepla, které spotřebují, což je jedna složka, i poměrnou část z toho, co uteče cestou od teplárny k zákazníkovi. „Energetický regulační úřad nesouhlasil s naším návrhem, aby bylo zrušeno dvousložkové placení tepla. Ale u úřadu jsme uspěli s tím, že každou změnu ceny tepla musí teplárna nejprve s námi projednat,“ řekl Černý.

“Podle našeho názoru by teplárna nedržela pro příští rok zhruba stejnou cenu, kdyby nebylo tlaku našeho sdružení. Zase by začalo martýrium s námi, které už zažili v minulosti,“ doplnil Petr Černý. Místopředseda představenstva Teplárny Liberec Tomáš Balcar upozornil, že cena tepla pro rok 2010 vychází z nákladů, které společnost vynakládá na jeho výrobu.

„Samozřejmě, že bereme v potaz přání každého zákazníka. Ovšem každý člověk by si přál platit méně. Určitě jsme při tvorbě ceny na příští rok neustupovali nějakému tlaku sdružení Teplo za 399. Řídíme se čistě náklady,“ prohlásil Tomáš Balcar. „Pokud bychom měli náklady vyšší, teplo bychom museli zdražit,“ dodal s tím, že teplárna letos ušetřila na nákladech také v personální oblasti.
Nynější nepatrné zvednutí ceny znamená, že jeden průměrný odběratel dá měsíčně za teplo po Novém roce asi o dvacetikorunu více než v letošním.

V Liberci v posledních letech spotřeba dálkově dodávaného tepla klesá, což je dáno také zateplováním nových domů. Firma navíc změnila i skladbu paliva. Stále více využívá i zemní plyn, zatímco v minulosti byl hlavním palivem mazut. „Naše vícepalivová technologie nám dává možnost rozhodnout se pro levnější z nabízených paliv,“ vysvětlil Tomáš Balcar. Podle sdružení Teplo za 399 patří teplo v Liberci k nejdražším v republice. Navíc někde se i zlevňuje. V Turnově cena tepla klesla v říjnu o 10 procent.