Třeba žirafy nebo velbloudy ve venkovním výběhu. „Je to určitě výhoda," říká mluvčí zoo Jan Kubánek a pochvaluje si zájem. „Na Štědrý den přišlo 3600 lidí. To je návštěvnost srovnatelná se silným prázdninovým víkendem," porovnává. Vánoční prohlídky provozuje liberecká zoo už třetím rokem a zájem je rok od roku vyšší. „Mnoho rodin už si z toho udělalo tradici," říká. Lidé mohou využít také mimořádných komentovaných prohlídek, které potrvají až do Silvestra. „Prohlídka trvá přibližně 1,5 hodiny a návštěvníci se při ní mohou dozvědět mnoho zajímavých informací o zvířatech i ze zákulisí zoo," dodává. Za tuto službu si návštěvníci připlatí 30 Kč ke vstupnému. V poslední den roku se ale pokladna zavírá už ve 14.30. Na Nový rok bude otevřeno jako v běžné dny.

Za vánoční hvězdou

Mezi největší lákadla botanické zahrady v období Vánoc patří rozkvetlé kamélie. V pavilonu roste kolem 20 výběrových odrůd a dalších pět kamélií, které jsou nejdéle pěstovanými kaméliemi v Evropě. Hodně času včera také návštěvníci strávili u čtyř několikametrových vitrín zaplněných orchidejemi. Mezi nimi je i velice vzácná orchidej lidově zvaná betlémská hvězda. „To proto, že hvězdovité květy mají dlouhou ostruhu, takže se podobají kometě," uvedl pro ČTK ředitel botanické zahrady v Liberci Miloslav Studnička.

Kroky mnoha lidí míří o vánočních svátcích také do Oblastní galerie Liberec v bývalých lázních (OGL). A to nejen na dílo měsíce, kterým je v prosinci obraz od Josefa Lady. „Přicházejí spíš lidé, kteří sem přes rok nechodí zase tak často a svátky využijí k návštěvě něčeho méně obvyklého," popsal zvýšený zájem o výstavy v období Vánoc i ředitel OGL Jan Randáček. I tady budou mít otevřeno na Nový rok běžně, ale na Silvestra jen do 15.00 hodin, stejně jako v sousedním Severočeském muzeu nebo nedalekém Technickém muzeu v areálu LVT. Tam kromě technických rarit včetně trupu letadla vystavují nově i průmyslového robota, kterého mohou ovládat dospělí i dětští návštěvníci. „Dohodli jsme se s řediteli obou muzeí na jednotném čase," dodává ředitel Oblastní galerie. Ta chystá nové výstavy už od 7. ledna v režii Jana Stolína a Luďka Lukuvky. Ve stejný den také láká na komentovanou prohlídku o grafice.