Díky dohodě mezi akcionáři Teplárny, kterými jsou Statutární město Liberec a MVV Energie, budou moci stávající i noví zákazníci získat při uzavření smlouvy na 5 let slevu až 14,5 procenta, což by znamenalo, že za 1 gigajoule zaplatí necelých 700 korun. Zákazníkům, kteří podepíšou smlouvu na rok, sleví teplárna tři procenta. V současné době platí spotřebitelé za teplo z Teplárny Liberec mezi 850 až 900 Kč za GJ.

„Návrh teplárny na snížení ceny tepla je ekonomicky velmi výhodný. Dlouho jsme podobný návrh očekávali a jsme rádi, že konečně přišel," řekl Victor Šálek, předseda představenstva SBD Pozemní stavby, které je jedním z největších odběratelů tepla.

Sleva na cenu tepla je možná díky schválení dokumentu, který počítá se zrušením nájmu, jenž dosud platila Teplárna Liberec městu Librec a společnosti MVV Energie ve výši 50 milionů korun ročně. Oba akcionáři se totiž dohodli, že do společnosti vloží pronajímaný majetek.

„Snížení ceny tepla pro věrné zákazníky je prvním krokem v revitalizaci celého systému zásobování teplem v Liberci," řekl předseda představenstva MVV Energie Jiří Koptík a dodal, že nejvhodnější způsob, jak obnovit stávající systém centrálního vytápění, teprve hledají.

Sleva 14,5 procenta by měla být garantovaná po celou dobu pěti let. Teď bude jen záležet, kolik zákazníků se odhodlá podepsat novou smlouvu. Jasno by mělo být do konce roku. V současnosti je na Teplárnu Liberec napojeno asi 450 objektů, z nichž jen 50 spravuje město. Podle Šálka z BSD Pozemní stavby se ale letos 9 domů odpojilo a přešlo na alternativní zdroje topení a další čtyři se na odpojení chystají. Pokles zákazníků potvrdila i Jitka Holčáková z Teplárny. Podle ní ztratila za poslední dva roky liberecká teplárna asi desetinu zákazníků.