„Změna systému zásobování teplem na sídlišti Františkov přinesla zkrácení parních rozvodů a snížení ztrát téměř o třetinu. Teplárna na jaře dokončila v liberecké čtvrti Františkov novou kotelnu s kogenerační jednotkou na výrobu elektřiny," řekl místopředseda představenstva Teplárny Liberec, a.s. Tomáš Balcar a dodal: „Rozšíření výroby elektřiny nám umožnilo snížit cenu tepla pro stávající rok tak, jak jsme avizovali ještě před zahájením projektu Revitalizace."

Snížení ceny bude zohledněno v ročním vyúčtování ceny tepla. Dalším přínosem, který teplárně umožnil zlevnit zákazníkům teplo, byla dotace na realizaci projektu Františkov. „Teplárně se podařilo na vybudování nové kotelny a rekonstrukci horkovodních rozvodů získat 27 miliónů korun z celkových téměř 90 miliónů korun," upřesnil mluvčí Teplárny Liberec Lukáš Jankovský.

Procento k dobru

Průměrná cena tepla pro domácnosti zůstala letos na loňské úrovni, tedy na zhruba 760 korunách za gigajoul. Patří k nejvyšším v zemi. Zlevnění o 300 korun znamená pro průměrnou libereckou domácnost s roční spotřebou 35 gigajoulů zlevnění asi o procento. Na centrálních dodávkách tepla z Teplárny Liberec je závislých více než 18.600 domácností a přes 160 průmyslových a obchodních podniků, ale i školy.