„V této záležitosti úzce spolupracujeme s naším právním oddělením. K podání trestního oznámení by mělo dojít v horizontu dvou týdnu,“ řekl na tiskové konferenci jednatel MVV Energie CZ Václav Hrach.

Se sdružením odběratelů Teplo za 399,90 chce liberecká teplárna naopak jednat. Ani jeden z členů sdružení totiž doposud nepodepsal s teplárnou smlouvu o účtování v dvojsložkových cenách, které teplárna zavedla k 1. lednu letošního roku. Stále jim je tak teplo účtováno v jednosložkových cenách.

V případě, že by teplárna v tomto stavu aplikace dvou typů cen pokračovala, vystavuje se riziku postihu ze strany Energetického regulačního úřadu a pokutám v řádech milionů korun. Teplárna je tak nucena s ohledem na uvedené riziko smlouvy této části odběratelů vypovědět, což musí učinit nejpozději k 30.červnu.

„Nejedná se o žádný nátlak a dodávka teplené energie bude pokračovat přinejmenším do 31. prosince, přičemž je vytvořen další čas pro smírné řešení situace s odběrateli, a to nejméně do 30. září, kdy se budou aktualizovat odběrové diagramy zákazníků,“ poznamenal člen představenstva liberecké teplárny Tomáš Balcar s tím, že odběratelé mají nárok na posouzení nově předkládané smlouvy Energetickým regulačním úřadem a Teplárna Liberec je připravena tomuto posouzení čelit a jeho výsledek respektovat případnou úpravou příslušných ustanovení.

Že by k dohodě mezi sdružením Teplo za 399,90 a libereckou teplárnou opravdu došlo se však nedá předpokládat. Sdružení odběratelů totiž postup teplárny jako nátlak vnímá. Zhoršit situaci by navíc mohla hrozba dalšího zdražování tepla, z důvodu neustálého růstu cen ropných produktů.

„Tlaku teplárny rozhodně nehodláme podlehnout. Začínáme zpracovávat jednotlivé studie na realizaci plynových kotelen v lokalitách Pavlovice, Rochlice a Králův Háj,“ uvedl předseda Stavebního bytového družstva Sever Petr Černý s tím, že se lidé o dodávky tepla i v případě vypovězení smlouvy nemusejí bát. Podle něj bude muset teplárna tyto byty teplem zásobovat dokud nebudou mít náhradní zdroj.