V Zeleném Údolí vyroste nová kotelna liberecké teplárny. Informaci o revitalizačním záměru potvrdil ve středu Deníku mluvčí Teplárny Liberec Lukáš Jankovský.

„V tuto chvíli pokračuje Teplárna Liberec v přípravách projektu a vyhlásila veřejné zakázky pro realizaci další fáze projektu v části Vratislavice nad Nisou," popsal mluvčí Lukáš Jankovský.

Ve Vratislavicích se počítá s výstavbou tří kotelen. Záměr by měl vyjít na půl miliardy korun. Nový zdroj tepla by podle oznámení na vývěsce města měl vyrůst třeba v Krajní ulici.

„Realizace dalších fází projektu revitalizace však bude zahájena po uzavření vzájemných dohod mezi akcionáři, které se nyní připravují a věříme proto, že projekt bude pokračovat podle harmonogramu," doplnil Lukáš Jankovský.

Nový zdroj je už na Františkově

První revitalizovanou lokalitou v Liberci byl Františkov. Libereckou čtvrť nevytápí od konce loňského roku pára z teplárny, ale teplá voda přímo z nové místní kotelny.

„Františkov je teď definitivně odstřižen od teplárenské sítě, která zásobuje zbytek Liberce. Parovody, které měly vyšší tepelné ztráty, nahradily moderní horkovody. Díky tomu máme v této oblasti o třetinu menší ztráty," potvrdil Deníku už dříve mluvčí Teplárny Liberec.

Stavba nového tepelného zdroje na Františkově vyšla na 88,2 milionu korun, teplárna získala na stavbu dotaci 27 milionů z Operačního programu podnikání a inovace.

Podobně jako na Františkově nebo ve Vratislavicích plánuje teplárna nový zdroj v Pavlovicích nebo Ruprechticích. Výstavba na obou místech je zatím ale nejspíš v nedohlednu.

„Vše je zatím jen plánem. Závisí to na mnoha věcech, třeba na jednání s městem," doplnil mluvčí teplárny.

Teplárna Liberec v současné době zásobuje přes 18 300 domácností a 13 průmyslových areálů v Liberci. K výrobě energie používá dvě paliva, topný olej a zemní plyn.