„Tohle jaro bude patřit historicky mezi nejchladnější. Minulý čtvrtek teploty klesly natolik, že bylo potřeba znovu zahájit celodenní vytápění. Podle současné předpovědi to vypadá, že budeme topit i na začátku června," svěřil se Deníku Lukáš Jankovský, mluvčí Teplárny Liberec. Teplárna oficiálně dodávky tepla neukončila, neboť topná sezona vrcholí až 31. května. Od dubna jen zavlažovala a nebo topila ráno a večer. Žádosti obyvatel ji však přiměly „přiložit pod kotle". Lidem byla v bytech zima.

„Obchodní oddělení v současné době získává potřebné souhlasy s vytápěním i se všemi zákazníky tak, abychom mohli dodávat i v průběhu studeného začátku června. Pro udržení dodávek tepla v mimotopném období je potřeba souhlas dvou třetin odběratelů z konkrétních výměníkových stanic," vysvětlil Jankovský. Meteorologové připouštějí, že právě uplynulá neděle byla nejchladnějším květnovým dnem.

Dnes a zítra se ještě trochu oteplí, meteorologové očekávají v Liberci teploty kolem 14 17 °C. Ve čtvrtek už ale vyndávejte deštníky, konec pracovního týdne celý proprší a bude velmi chladný.

Podobně chladno bylo v roce 1991. „V Doksanech v pátek naměřili minimální teplotu 1,8 °C, což je stejná hodnota jako dosavadní rekord pro 24. květen, který zde naměřili v roce 1969!" zdůraznil Radek Tomšů z oddělení meteoprognózy Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteoroložka Jana Ehertová Deníku řekla, že od úterý se má sice lehce oteplit, čtvrtek a pátek už ale zase budou patřit dešti. „Čekáme teploty kolem 10 °C," varovala.