Komu by měl patřit Ještěd? Pište do diskuze

To, že liberecká dominanta, televizní vysílač na Ještědu potřebuje generálku, je dlouhodobý fakt. Stejně tak je ale známo, že jeho současní majitelé, kterými jsou České Radiokomunikace a Liberecký kraj, si takto razantní zásah nemohou v krátkodobém termínu dovolit.

Hejtmanství sice v minulosti uvažovalo, že by Ještěd odkoupilo za řádově 80 milionů korun, avšak toto rozhodnutí museli jeho zástupci přehodnotit poté, co se zjistilo, že právě opravy by vyšly na čtvrt miliardy.

V současnosti se však České Radiokomunikace snaží takříkajíc zabít dvě mouchy jednou ranou. Na pronájem vysílače i horského hotelu se rozhodly vypsat konkurz. Kladou si však podmínku, aby jeho výherce zajistil i opravy Ještědu, a to s přihlédnutím k němu jako k objektu, který je chráněnou technickou památkou, jež by v troskách neradi viděli jen Liberečané. Ještěd má totiž velkou šanci dostat se i na seznam UNESCO.

Podmínku pronájmu proto zdůrazňuje i tiskový mluvčí Českých Radiokomunikací, Kamil Chalupa: „Jsme připraveni nabídnout nejenom dlouhodobý, ale také výhodný pronájem. K případnému jednání si však chceme sednout jen s takovým partnerem, který nám předloží návrh, s nímž nás přesvědčí o tom, že je schopen Ještědu navrátit jeho prestiž a ještě více zkvalitnit servis pro návštěvníky.“

To ovšem nemusí být právě snadný úkol, neboť za poslední období návštěvnost Ještědu poklesla. Na vině není jen ekonomická krize. V průběhu posledních let totiž byla na Liberecku zpřístupněna řada zrenovovaných památek, které získali nad Ještědem navrch i díky mnoha kulturním akcím, které se v jejich areálu pořádají. Rovněž tak se změnil přístup movitějších zahraničních turistů, kteří se v Čechách oddávají více zábavě než poznání.

Do projektu obnovy Ještědu navíc nepochybně promluví i památkáři, kteří ve spolupráci s dalšími odborníky vypracovali zprávu obsahující řadu doporučení, jak si při rekonstrukci počínat. Jejich snahou je docílit toho, aby se například obnovil ráz původního interiéru. Zřejmě tak nepřekvapí, že adepti na pronájem se příliš nehrnou. Konkrétní zájem projevila jen společnost Ještěd, která hotel provozuje už od roku 1996. Její zástupci renovaci zcela akceptují, o dalších plánech ale nechtějí před konkurzem hovořit.

ANKETA: Komu by měl patřit Ještěd?

Anděla Kocourková
84 let, v důchodu
Jednoznačně městu, nenapadá mě nikdo jiný, kdo by si mohl Ještěd najmout.

Pavel Volman
36 let, živnostník
Nejspíš městu, ale jen v tom případě, že by s ním neprovádělo žádné machinace.

Monika Růžová
28 let, poradce
Řekla bych, že kraji. Nelíbilo by se mi, kdyby Ještěd vlastnil soukromník.

Václav Žďárský
33 let, státní služby
Rozhodně městu, Ještěd je něco jako jeho znak, patří k němu, ne k soukromníkům.