Dětská prohlídková trasa Hledáme ztracené nářadí cílí na děti předškolního věku a žáky prvních a druhých tříd. Prochází napříč celým libereckým technickým muzeem a má deset zastávek. Na každé z nich je schovaný mezi exponáty jeden kus ručního nářadí, které musí zvídavý návštěvník odhalit.

„Malý muzejní opravář občas někde zapomene nějaké nářadí, takže ho musí děti najít. Vydali jsme k tomu pomůcky, a to slepou mapu, která obsahuje trasu muzeem. A druhá je arch se samolepkami, na kterých je deset samolepek s nářadími plus dalších dvacet samolepek exponátů,“ řekl Deníku mluvčí Technického muzea Liberec a kurátor Jiří Konvalinka.

Zastávka je označena terčem a když na ni dítě přijde, tak ví, že poblíž najde schované nářadí. Vylepí si do mapy obrázky okolních exponátů, a po prozkoumání celé trasy a po předložení polepeného archu dostane v muzejním obchůdku diplom za absolvování trasy.

„Maskota jsme pojmenovali jako Temulda, je to akronym Technické muzeum Liberec. Abychom uspokojili i dívčí návštěvníky, tak má kamarádku Temulku,“ upřesnil Konvalinka s tím, že trasu poslední květnový den otestovaly děti z liberecké školky. „Byly nadšené. Překvapilo mě, že děti nářadí znaly a věděly, k čemu slouží. Švitořily a zajímaly je i okolní exponáty,“ svěřil se kurátor s tím, že prováděná trasa trvá 60 až 75 minut.

Trasa je vhodná i pro individuální prohlídky. Na pokladně muzea si mohou zájemci zakoupit za 60 korun arch se samolepkami a slepou mapou a dospělí dostanou i manuál. Vyzkoušet si novou zážitkovou trasu přišel také Ondřej Vyskočil spolu se svými dvěma dětmi v předškolním věku.

„Chodíme sem často. Jakmile se tu objeví nějaká novinka, hned se jdeme na ni podívat,“ svěřil se liberecký tatínek. Mezi návštěvníky nechyběla ani paní Lída s vnoučkem Matyášem. Těm se také novinka moc líbila. „Je od muzea hezké, že myslí i na menší děti. Vnouček má blízko k autům a hlavně ho baví sport,“ podotkla Liberečanka.

V letošním roce navíc Technické muzeum Liberec slaví deset let své existence. Hlavní oslavy proběhnou v září. „Plánujeme zajímavé akce jak pro návštěvníky, tak i odbornou veřejnost. Ve spolupráci s technickými muzei bychom rádi uspořádali sympozium, plánujeme festival sci-fi filmů a další kulturní akce,“ dodal Konvalinka.

Mohlo by vás zajímat: Ze zákulisí rally historiků. Brodští z Chutnovky jezdí závody místo dovolené

Luděk Brodský a jeho manželka Petra závodí v rally historických aut. | Video: Adéla Beranová