Jak pro Deník uvedla Hana Burešová, místopředsedkyně Krajského soudu Ústí nad Labem pověřená řízením liberecké pobočky, vysloveně nedostatek přísedících Liberec neřeší.

Větší počet by však byl podle ní pro soud jistě přínosem. „Jedná se hlavně o jistou profesní rozličnost jednotlivých přísedících. Pokud by měl soud k dispozici více přísedících, měl by tak větší variabilitu vzhledem k jejich znalostem a nuancím konkrétních případů,“ vysvětlila Hana Burešová.

O přísedících hovořil při nedávné návštěvě v Liberci také ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ten na tiskové konferenci ve městě pod Ještědem předeslal svůj záměr udělat v této věci legislativní změny. „Nejsem spokojen s tím, že prakticky dva laici mohou přehlasovat ve věci rozsudku předsedu soudu, který je profesionální právník. Myslím si, že v záležitosti přísedících bude potřeba provést poměrně zásadní změny v zákoně, které napomohou větší profesionalitě rozhodování soudů,“ uvedl před nedávnem ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Soudkyně Hana Burešová jeho názor kvitovala. „Skutečně je tento systém postále zatížen dobou, kdy vznikal. Jak tuto problematiku řešit, je velice složité, ale podle mého názoru minimálně poměr soudců profesionálů a soudců bez právního vzdělání v jednom senátu by měl býl u zásadních kauz jiný, tak aby konečný rozsudek nebyl pouze výsledkem konsenzu tří soudců, z čehož dva nemají právní vzdělání,“ doplnila soudkyně Hana Burešová, která vede libereckou pobočku Krajského soudu Ústí nad Labem.

Přísedící