Zcela naplněnou kapacitu mají v současné době domovy pro seniory na Liberecku. Shodně odpověděli ředitelé všech domovů, které redaktoři Libereckého deníku zahrnuli do průzkumu.

„Pro naše klienty máme k dispozici dohromady sto čtyři míst. Z toho padesát je v domově se zvláštním režimem. V současné době jsou všechna místa obsazena,“ uvedl ředitel Domova pro seniory ve Vratislavicích nad Nisou Miloslav Vodrážka.

Jak dále sdělil, nemůže ani odhadnout přibližnou čekací dobu žadatelů. „Každopádně vím, že pokud má někdo zájem o umístění v našem domově, nebude to hned,“ vysvětlil Miloslav Vodrážka.

Vratislavický domov přibírá mezi své klienty především obyvatele Libereckého kraje. „Samozřejmě, pokud by nastala situace, že by někdo s bydlištěm v Liberci potřeboval umístit v našem domově rodiče z jiného regionu a měli bychom místo, vyšli bychom mu vstříc,“ doplnil Miloslav Vodrážka.

Na klienty z Liberecka se specializuje i českodubský domov důchodců. Ani tady byste však místo pro seniora ihned nedostali.

„Náš domov má k dispozici dohromady sto lůžek pro klienty a všechna jsou plně obsazena,“ popsala situaci zástupkyně ředitele Domova důchodců v Českém Dubu Dana Vébrová.

Kromě toho uvedla, že žadatelé by měli počítat s čekací dobou v řádu několika měsíců. „Co se týče již podaných žádostí, v momentě, kdy se nám uvolní v domově místo, probereme aktuální žádosti a kromě pořadí samozřejmě bereme v potaz i zdravotní stav potencionálního klienta,“ dodala Dana Vránová.

Jak totiž vysvětlila, domov má několik typů pokojů, přičemž v některých z nich by mohla být pro klienta překážka jeho eventuelní snížená pohyblivost a podobně.

Na klienty především z Frýdlantského výběžku se zaměřují v domově v Jindřichovicích pod Smrkem. „Přednostně bereme klienty z Frýdlantska. Pokud vyčerpáme jejich žádosti, pak i z dalších lokalit Liberecka. Máme k dispozici šedesát sedm lůžek a v současné době není ani jedno volné,“ uvedl ředitel jindřichovického domova Alan Maria Uhura.

I zde se čekací doba na lůžko pohybuje v rozmezí několika měsíců až let.

Na domov seniorů se čeká roky

Praha/ Potřebuje-li člověk důchodového věku najít na stáří místo v domově pro seniory, může na přijetí čekat řadu let. Není výjimkou, že čekací doba může být i čtyři roky. Podle odborníků se to ale liší region od regionu. „Nejhorší situace je v Praze, kde je největší převis mezi nabídkou a poptávkou. V menších obcích či městech, jež si postavily vlastní zařízení s větší kapacitou, jsou čekací lhůty výrazně kratší,“ říká prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb v ČR Jiří Horecký. Podle něj jsou ale počty žadatelů zkreslené tím, že řada lidí si podává přihlášku preventivně, protože počítají s velkým počtem žadatelů. Více než polovina žadatelů pobyt v zařízeních pro seniory plánuje výhledově, ale okamžité přijetí do domova odmítá.

Je cestou k řešení optimálního počtu lůžek výstavba nových domovů? „Ano, ale určitě ne v množství podle počtu žadatelů,“ říká Horecký. Podle něj je jednou z cest k řešení umožnit lidem zůstat co nejdéle v jejich přirozeném domácím prostředí a rozšířit služby jako je třeba pečovatelská asistenční služba, či denní stacionáře. O těchto službách je ale malé povědomí a dostatečná není ani jejich republiková síť. Další problém je podle Horeckého i to, že až 40 procent obyvatel seniorských domů jsou lidé, kteří nepotřebují zdravotní péči a v domovech se prakticky pouze stravují a bydlí. Zabírají tím tak místo těm, kteří vyžadují denní péči. To by se ale mohlo přibližně do pěti let změnit, protože domy pro seniory jsou z ekonomických důvodů nuceny přijímat především ty lidi, kteří ze zdravotních důvodů pobírají příspěvek na péči. Ten se v případě přijetí do domu stává finančním příjmem zařízení. „Až v domovech budou alespoň z 95 procent lidé, kteří péči skutečně potřebují, tak čekací lhůty do seniorských domů klesnou,“ odhaduje Horecký. (šp)