Šofér za volantem bez řidičského průkazu. Taková informace se velmi často objevuje v policejních hlášeních na Liberecku. Některé z nich netrápí, že vůz může řídit jen osoba, která složila potřebné zkoušky po absolvování kurzu v autoškole, další pak již o řidičský průkaz přišli a mají vyslovený zákaz řízení.
Mnohdy je však ani tento soudem udělený zákaz od jízdy neodradí. Navíc za volant sedají i přesto, že jim v takových případech hrozí obvinění z trestného činu. Jen za první čtyři měsíce letošního roku řešili policisté podle svých statistik na Liberecku 266 řidičů, kteří neměli k řízení vozu či motorky příslušné řidičské oprávnění.
„Dá se říci, že v průměru zadrží policisté denně dva řidiče bez příslušného řidičského oprávnění. Za celý rok 2007 se trestného činu Řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění dopustilo 606 řidičů,“ vyčíslila tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.
Od července roku 2006, kdy je jízda bez řidičáku trestným činem, až do konce roku 2006 řešili liberečtí policisté 322 případů. Nejčerstvější případ uvedla Vlasta Suchánková ze včerejšího dne. „Včera krátce po třetí hodině v noci kontrolovali policisté řidiče na Jablonecké ulici. Devětadvacetiletý muž, který vůz řídil, nevlastnil řidičské oprávnění, měl vyslovený zákaz řízení motorových vozidel a navíc po něm bylo vyhlášeno celostátní pátrání, a to z důvodu příkazu k zatčení vydaného Okresním soudem v Jablonci nad Nisou. Muž skončil v policejní cele a byl obviněn z maření výkonu úředního rozhodnutí a řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění,“ vysvětlila Vlasta Suchánková.
Kromě toho pak popsala i další zajímavou kauzu, kdy v polovině března letošního roku skončil osmadvacetiletý muž ve vazbě, a to za řízení bez řidičského oprávnění. Muže stále lákalo jezdit autem. Policisté ho přistihli celkem čtyřikrát. Vždy mu bylo sděleno obvinění a byl mu vysloven zákaz řízení motorových vozidel. V tomto případě akceptoval soud návrh policejního komisaře a muž skončil ve vazbě.
Zarážející je také případ, kdy v policejní cele skončila žena neřidička, a to v lednu letošního roku. Sedmatřicetiletou ženu kontrolovali policisté v Liberci v ulici Dvorské. „Při ověřování údajů zjistili, že nevlastní řidičské oprávnění na žádnou ze skupin, měla vyslovený zákaz řízení motorových vozidel a navíc před jízdou pila,“ popsala výsledek policejní kontroly Vlasta Suchánková.
Policisté ženě naměřili při orientační dechové zkoušce 1,51 promile alkoholu. Tato žena byla rovněž obviněna ze tří trestných činů, a to řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění, maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky.
„Řízení bez příslušného oprávnění je velmi častý nešvar, s nímž se policisté na silnicích setkávají. A jak je vidět i z konkrétních případů, je stále dost těch, kteří nerespektují rozhodnutí soudu či správního orgánu a za volant si sednou,“ dodala policejní tisková mluvčí.
Jízda bez řidičáku by mohla být jen přestupek
Praha/ Když se na vedení dopravní policie podívali na výsledky loňské statistiky, téměř se jim orosilo čelo. Vysoko nad všemi čísly totiž panoval údaj o počtu řidičů, které hlídky chytily, jak řídí bez řidičského oprávnění. „Zadrželi jsme minulý rok přes 18 tisíc řidičů bez řidičského průkazu, což je bohužel velmi vysoké číslo,“ potvrdil Deníku šéf dopravní policie Martin Červíček. Na raketový nárůst nezodpovědných řidičů neřidičů sice policie reagovala zvýšeným počtem hlídek, ale zatím se zdá, že letošní čísla budou velmi podobná. Jízda bez oprávnění se totiž v Česku pomalu stává národním sportem. Od poloviny roku 2006 platí, že řízení bez řidičského oprávnění je trestným činem, za který hrozí až rok vězení. Jenže takový postih možná dozná změn.
Právě v těchto dnech totiž leží na stole poslanců návrh změny trestního zákona, jenž řízení bez řidičáku opět klasifikuje jako přestupek, za který vězení nehrozí. „Jako ministerstvo dopravy jsme se tomuto návrhu bránili, ale prosadilo ho ministerstvo spravedlnosti,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. „Bude tedy na poslancích, jestli postih za řízení bez řidičského průkazu zmírní, či nikoliv,“ dodává mluvčí.
Pokud by poslanci překvalifikovali řízení bez dokladů na přestupek, vrátili by celou záležitost do stavu před rok 2006. Zatím však není jasné, zda ke zmírnění postihu skutečně dojde. Proti návrhu se už například postavili bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský a někteří zákonodárci za ČSSD. Liberálnější úpravu naopak hájí několik členů poslaneckého klubu ODS.