„Bylo to těžké rozhodnutí, nechal jsem tu manželku se dvěma malými dětmi. Na druhou stranu oni byli paradoxně tím rozhodujícím důvodem,“ vysvětlil Michal Ostrý.

Před dvěma lety, když začal v zahraničí pracovat, byla totiž jeho manželka na mateřské dovolené, a tak bylo na Michalovi , aby rodinu uživil. Peníze stačily rodině tak akorát. „V té době jsem v Čechách pobíral mzdu přibližně patnáct tisíc. S rodičovským příspěvkem mé manželky se z toho sice dalo vyjít, ale to bylo tak vše,“ sdělil Michal Ostrý s tím, že jeho a manželčinou touhou je postavit si dům.

A to z jeho platu a manželčina příjmu nešlo. Ve Velké Británii má podle svých slov trojnásobně více peněz a když se uskromní, tak dvě třetiny platu mu po odečtení nákladů na bydlení a obživu zbydou. Ty posílá domů.

„Dnes už sice manželka pracuje, i přesto tu zůstávám. Manželka s dětmi žije doma z peněz, které vydělá a můj plat jde na spoření,“ uvedl Michal Ostrý.

Odloučení od rodiny

Podle jeho slov je pro něj těžké odloučení od rodiny, domů se totiž dostane jednou za tři měsíce zhruba na čtrnáct dní. „Plánuji, že v zahraničí zůstanu ještě tak tři čtyři roky, abychom si naspořili základ. Na zbytek si pak vezmeme hypotéku, ale už nebude muset být tak velká,“ dodal Michal Ostrý.

Práci v zahraničí nabízí i liberecký úřad práce, konkrétně v zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru s využitím sítě Evropských služeb zaměstnanosti EURES.

Práci v zahraničí nabízí EURES

„K dnešnímu dni nabízí portál ministerstva práce a sociálních věcí 187 inzerátů, na kterých jsou nabízeny pozice zvláště vhodné pro české občany. Evropské stránky EURESu pak čítají téměř čtrnáct set inzerátů,“ vyčíslila ředitelka libereckého úřadu práce Kateřina Sadílková s tím, že v Libereckém kraji je EURES poradce na Úřadu práce v Liberci a kontaktní osoby EURES na úřadech práce v České Lípě, Jablonci nad Nisou a Semilech.

Podle informací od Kateřiny Sadílkové se volná pracovní místa týkají různých oborů od manažerských a administrativních pozic až po nekvalifikované práce v průmyslu a zemědělství.

Roste poptávka po různých profesích

„V posledních měsících roste poptávka po kvalifikovaných řemeslnících s praxí zejména ve strojírenských oborech, stavebnictví či průmyslu, dále po řidičích, pracovnících v gastronomii, po kvalifikovaných odbornících v oblasti IT, techniky, technologie, inženýrství, chemie a farmaceutického průmyslu, vědy a výzkumu, po lékařích a zdravotnickém personálu,“ vyjmenovala Kateřina Sadílková.

Na libereckém úřadě poskytuje EURES poradce měsíčně odhadem služby asi sedmdesáti zájemcům. Občané se zajímají nejen o volná pracovní místa, ale také o životní a pracovní podmínky v zemích, ve kterých by chtěli pracovat.

„Nejčastější překážkou jejich profesního uplatnění v cizině je neznalost jazyka, fixace na rodinu, problém s vyrovnáním se s odlišným kulturním a sociálním prostředím. V mnohých případech jsme se také setkali s neochotou klientů postoupit proces vyřizování administrativních kroků se získáním pracovního povolení v zahraničí,“ uvedla důvody, které mohou zájemce o práci v zahraničí odradit, Kateřina Sadílková.

Práce v zahraničí se oproti dřívějšku nevyplatí

Praha/ Podle ekonomů neexistuje paušální odpověď na to, zda se práce v zahraničí vyplatí či nikoliv. Obecně lze ale říci, že už není zdaleka tak výhodná, jako tomu bývalo ještě před pár lety. „Koruna teď velmi posiluje, ale to posilovala i dřív a bude posilovat vždy. Proto: pokud někdo vydělává v cizí měně, je rozhodně dobré si výplatu posílat do Čech a ihned ji konvertovat na české koruny. Střádat si cizí peníze a pak je směnit po několika letech najednou je naprosto nevýhodné,“ řekla Deníku ekonomka Markéta Šichtářová.

Nejvíc Čechů za hranicemi vydělává v eurech. Česká koruna posiluje vůči euru nominálně o tři až čtyři procenta za rok. „Za několik let mohou mít proto lidé velký ušlý zisk, pokud budou se směnou eur na české koruny vyčkávat,“ dodala Markéta Šichtářová. V poslední době u nás navíc rostou platy výrazně rychleji než v zahraničí. Sice máme vyšší inflaci, ale i přesto dochází ke sbližování mezd. Prognózy říkají, že do roku 2035 se naše platy vyrovnají se západním Německem. S některými zeměmi eurozóny dokonce dříve. „Velmi také záleží na tom, v jakém oboru člověk pracuje. Obecně lze říci, že nejvíce peněz se dá vydělat v oboru služeb. V zahraničí se totiž za služby platí mnohem lépe než u nás,“ vysvětlila Markéta Šichtářová.

Naopak už se tolik nevyplatí pracovat na manažerských postech nebo v oboru IT, tam už mzdový rozdíl tak velký oproti naší zemi není. „Dalším faktorem, který významně ovlivňuje otázku práce v zahraničí je konkrétní stát. Nejvíce Čechů pracuje ve Velké Británii. To ale ani není tak z důvodu nejvyšších výplat, jako spíše kvůli snadnému přístupu k práci. Británie má v Evropě nejliberálnější pracovní politiku,“ dodala ekonomka Markéta Šichtářová.

#nahled|https://g.denik.cz/59/58/infografika_prace_zahranici_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/59/58/infografika_prace_zahranici.jpg|Práce v zahraničí#