„Ventilaci na záchodech nemáme,“ zazněla odpověď na první otázku, kterou redaktoři položili Jiřímu Vydrovi, zástupci ředitelky Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v liberecké Jeronýmově ulici.

Ani další z dotazovaných škol v Liberci nemá ventilaci. Vedení školy si však nepřálo jmenovat.

„Máme tam ale okna,“ vysvětlil nejmenovaný zdroj. „Mám pocit, že naši úředníci nikdy nebyli na školách v zahraničí. Asi by jim je tam totiž všechny zavřeli. Bohužel v ČR perfektně fungují lobbystické zájmy určitých výrobců a je pro ně výhodné, pokud se schválí zákony, které jim přihrají klienty,“ sdělilo svůj názor vedení liberecké školy.

Zmiňované gymnázium v Jeronýmově ulici se však může pochlubit alespoň okny, která přísné normy splňují. „Nedávno proběhlo na škole měření, které potvrdilo, že okna ve všech učebnách vyhovují,“ potvrdil Jiří Vydra.

Co se týká velikosti židliček, které jsou také striktně dané, snaží se gymnázium v Jeronýmově ulici podle slov Jiřího Vydry postupně při obměně starých židlí za nové nakupovat vybavení podle požadovaných norem.

Nejmenovaná liberecká škola má však na normu svůj specifický názor. „Židle máme sice všechny stejné, ale v rámci migrace tříd po budově si nedokážu představit, jak by to jinak fungovalo. Asi by si každý žák nosil svoji židličku po budově,“ uvedl zdroj z vedení školy, která si přála zůstat v anonymitě.

A jaký byl názor škol na vyhlášky všeobecně? „Některé vyhlášky jsou potřebné a správné. Například světlo, počet toalet podle množství lidí a podobně. Jiné mi připadají skoro až šikanózní. Každopádně lze říci, že pro stávající školy je splnění většiny vyhlášek a norem naprosto finančně neúnosné a často zbytečně tvrdé,“ vysvětlil Jiří Vydra. Podle jeho názoru by podmínky měly splňovat nově budované školy, kde se s tím počítá v projektu.

„Nové vyhlášky jsou v běžném školním provozu často velmi obtížně aplikovatelné – například velikost nábytku. Střídání různých ročníků v odborných učebnách je tím pádem nemožné,“ dodal Jiří Vydra. Kromě toho sdělil, že se škola snaží, aby ve většině aspektů vyhovovala.

„Celkově to vyjde na několik milionů, což se nedá se současným rozpočtem zvládnout hned. Je to běh na dlouhou trať,“ zhodnotil Jiří Vydra.

„My bychom si samozřejmě přáli, abychom dokázali vyhovět všem normám. Odhadem by to však naši školu stálo miliony,“ potvrdil většinový názor libereckých škol nejmenovaný zdroj.

Větrání, lavice, židle… Školy jen těžko dodržují normy

Praha/ Větrání na záchodech či v učebnách, výška židlí a lavic, to vše působí českým školám potíže. Například z devíti škol v Praze, které redaktoři Deníku oslovili, nemá požadované podtlakové odvětrávání na záchodech žádná z nich. „Ventilaci nemáme, jednoduše nejsou peníze,“ vysvětluje Milena Repaská, ředitelka pražské Základní školy Švehlova. Hygienici navíc sami přiznávají, že některé požadavky stanovené ve vyhlášce jim připadají příliš přísné. „Zrovna podtlakové odvětrávání záchodů mi přijde jako nadbytečné. Většina škol ho nemá a zdraví dětí tím nijak ohroženo není,“ myslí si Helena Štolbová z odboru hygieny dětí a dorostu z Krajské hygienické stanice v Praze. Dodává, že hygienici se při kontrolách zpravidla zaměřují jen na nejzákladnější normy, jako je počet hygienických zařízení na počet žáků, prostor připadající na žáka, míru denního i umělého osvětlení a teplou vodu na záchodech.

„Některé normy se kontrolují poměrně těžko. Týká se to například požadované velikosti lavic a židliček, protože žáci se ve třídě střídají a lavici tak využívá více dětí,“ vysvětluje Štolbová. Podle ní si ředitelé škol také těžko sami ověří například to, zda je ve třídě dostatek denního světla. „Za splnění těchto norem ale odpovídá stavebník,“ upřesňuje Štolbová. Skutečné sankce navíc školám od hygieniků hrozí spíše jen teoreticky.

„V souvislosti s porušením této vyhlášky jsme zatím žádné škole pokutu neudělili,“ přiznává Štolbová. Přestože vyhláška na první pohled vypadá poměrně přísně, je ve skutečnosti značně pružná. Hygienici totiž mohou udělit výjimku, pokud usoudí, že neohrožuje „veřejnou ochranu zdraví“. Tato možnost je v praxi využívána velmi často, ať už proto, že některé starší školy normy objektivně splnit nemůžou, nebo proto, že některé normy nepovažují za důležité ani kontroloři. Hygienické normy pro školy se ale možná brzy změní. „V současnosti sbíráme podněty od odborníků včetně hygieniků. Zatím ale není jasné, kdy bude novela hotová,“ říká Tomáš Cikrt, tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví. (md)