VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA DENÍKU: Liberecké čtvrti - Vesec

Liberec - Každou sobotu vám přinášíme informace o historickém, aktuálním i budoucím dění v jednotlivých čtvrtích krajské metropole. Zároveň vždy týden předem avizujeme, jaké z čtvrtí se budeme věnovat příště, takže máte možnost sami ovlivnit, jaká témata budeme právě pro Vaši čtvrť zpracovávat. Náměty můžete zasílat na emailovou adresu liberecky@denik.cz.

18.10.2008 3
SDÍLEJ:

Na veseckém oválu se jelo mistrovství republiky na kolečkových lyžích.Foto: Deník/ Petr Šimr

Vesec se připravuje na gigantickou sportovní akci

Liberec - Už jen 123 dnů zbývá do začátku největší sportovní akce v dějinách samostatné České republiky. Dějištěm Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 se stane právě i Vesec, respektive jeho nový lyžařský areál.

Jestli se vyplní přání Organizačního výboru MS Liberec 2009, přijede do Liberce v rámci mistrovství na 300 tisíc fanoušků lyžování. Vstupenky na obří sportovní akci jsou v prodeji už několik měsíců a jsou cenově rozdělené podle své lukrativity. Nejvíce si zaplatí fanoušek skoku na lyžích, který bude chtít být na tribuně během finálových skoků. Tato vstupenka přijde na 3 tisíce korun.

Již několik týdnů je v ulicích Liberce možné vidět poutače na mistrovství. „Naší snahou je přesvědčit lidi o tom, že stojí za to být u toho,“ uvedl mluvčí organizačního výboru MS Liberec 2009 Zdeněk Soudný.

A co si o mistrovství myslí Vesečtí? „Já ho vnímám pozitivně. Akce takových rozměrů tu není každý den a bude to pro Liberec určitě hodně významné zviditelnění. A taky by mělo pomoct probudit fanoušky sportu, kterých pod Ještědem moc není,“ vyjádřil se Martin Boura z Vesce.

Poblíž Tajchu má vyrůst 250 bytů, místní jsou ale proti

Liberec - Petici proti výstavbě 250 bytových jednotek poblíž rybníku Tajch sepisují obyvatelé Vesce. Místní se totiž obávají likvidace zelené části své čtvrti a také velké dopravní zátěže. „Tři sta bytů znamená okolo pěti set aut, která budou každé ráno a každý večer ucpávat ulice v širokém okolí,“ komentoval jeden z petentů Jaromír Baxa.

Podle Jiřího Ježka, jednatele developerské společnosti Duha Invest, která se záměrem výstavby ve Vesci přišla, má v blízkosti Tajchu vyrůst nadstandardní čtvrť, kterou má obklopovat spousta zeleně. „Co se týče dopravní obslužnosti, i zde nabízíme v naší studii řešení. Počítáme s vybudováním zcela nové dostatečně dimenzované silnice,“ upřesnil Jiří Ježek.

Dále uvedl, že stávající komunikaci v Šumné ulici chtějí po dohodě s městem ponechat jako stezku pro chodce a cyklisty. Společnost Duha Invest se neobává ani ohrožení ekosystému. Podle Ježka se má totiž stavět čistě na louce a navíc dostatečně daleko od Tajchu. Pozemky, na kterých by domy měly vyrůst, jsou v rukou soukromníků a podle Jiřího Ježka má již developer s majiteli sepsanou smlouvu.

Podle slov náměstka primátora pro rozvoj a územní plánování Ivo Palouše záleží na rozhodnutí zastupitelstva města, zda při rozhodování o změně územního plánu vezmou v potaz petici, kterou místní obyvatelé sepisují. „Část pozemků je však již v současné době zastavitelná, je určená pro výstavbu městského typu bydlení,“ poznamenal Ivo Palouš. (ppt, vra)

Při požáru čtvrtstoletí loni lehla popelem vesecká Kolora

Liberec - Třemi zraněními a více než sedmdesátimilionovou škodou skončil loňský požár bývalé textilní továrny Kolora ve Vesci. Podle hasičů šlo o nejrozsáhlejší požár v regionu za posledních pětadvacet let. Oheň při něm zničil celou polovinu sto padesát let staré továrny a hasičům trvalo osmnáct hodin, než ho plně zlikvidovali.

#nahled|https://g.denik.cz/25/14/ohen_lib6_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/25/14/ohen_lib6.jpg|Požár bývalé textilní továrny Kolora v Liberci - Vesci#

„Když se na místo dostali naši lidé, byl už oheň z hal střechou venku, takže neměli šanci haly uchránit,“ řekl tehdy operační důstojník krajských hasičů. Mezi třemi lehce zraněnými byl také jeden hasič. Při požáru tehdy došlo i k úniku skladovaných saponátů do blízkého Doubského potoka. Příčinou rozsáhlého požáru byla technická závada.

Od roku 1976 patří Vesec k Liberci jako jeho pětadvacátá čtvrť

Na samých hranicích bývalého českodubského panství, mezi Hraničním potokem a Nisou, byla při staré cestě na Jablonec nad Nisou založena osada zvaná Vesce. Patří k nejstarším českým obcím na území dnešního Liberce.

Roku 1412, kdy je poprvé uváděna, prodal zeman Petr Tysta z Albrechtic Vesec, Doubí a část Vratislavic na levém břehu Nisy klášteru v Českém Dubu. Od tohoto panství oddělil roku 1624 Albrecht z Valdštejna 7 vesnic za Ještědským hřebenem (Vesec, část Vratislavic, Dlouhý Most, Jeřmanice, Javorník, Záskalí a část Šimonovic) a utvořil z nich zvláštní lenní statek, který udělil šlechtici Jakubu von Heistern, sídlem v Liberci. Statek se nazýval Sedmivsí. Ve starších záznamech je uváděn český název Wesec. Protože na tomto statečku nebyl žádný panský dvůr, bylo roku 1651 povoleno poddaným, aby se vykoupili z robot. Mělo to přispět k znovuosídlení obcí, z nichž odešel za třicetileté války velký počet protestantských rodin, např. z Vesce odešlo 156 rodin. Obyvatelé neměli povinnost roboty.

Na pozemcích původních sedmi hospodářství ve Vesci bylo od roku 1834 postaveno podle vrchnostenských záznamů 231 domů, v nichž sídlilo 1703 obyvatel. Zdá se, že první počátky osídlování tohoto území souvisejí se zřízením mlýnů na potocích protékajících obcí.

Počáteční osídlení bylo řídké, izolované, roztroušené podél cest, potoků a podél Nisy. Hlavně u Nisy můžeme hledat první počátky Vesce. Jak můžeme vyčíst z map stabilního katastru z roku 1843, měla již tehdy obec poměrně značnou část zastavěnou. Bylo to hlavně díky továrnám, které již v té době dávaly převážné většině obyvatel možnost obživy.

Největším průmyslovým závodem, založeným již v roce 1826, byla mechanická přádelna, výhodně umístěná v těžišti osídlení Vesce a Doubí na Hraničním potoku. Dalším významným závodem byla tkalcovna F. Liebiega a továrna na výrobu látek. To byly nejvýznamnější závody, v nichž pracovali dělníci nejen z Vesce a okolních obcí, ale i z jižní strany Podještědí.

Až do poloviny 19. století se obec skládala z celé řady menších celků s vlastním místním pojmenováním, např. Dolní ves, Střední ves, Horní ves, Vinohrady apod. Teprve postavením školní budovy v roce 1878 se přibližně v těžišti obce se postupně začal formovat jakýsi střed, v němž se ještě výrazněji uplatnila druhá školní budova, otevřená v roce 1904. Postavením tělocvičny v témže roce a později pak umístěním obchodů a hostince se střed obce stabilizoval a současně vyvolal zástavbu volných pozemků ve svém okolí.

Největšího počtu obyvatel, 4150, dosáhla obec v době povýšení na městečko v roce 1909. Tehdy vrcholila konjuktura textilního průmyslu na Liberecku. Od té doby se počet obyvatel zmenšoval, i když domů přibývalo. Podle sčítání v roce 1970 měl Vesec 2319 obyvatel a 351 domů. Podobně jako v Doubí, i ve Vesci se projevovala silná stavební činnost v období první republiky, kdy se počet domů zvýšil o 33.

Spojení obce s Libercem se zlepšilo zřízením autobusové linky. Vybavení obce se pak zlepšilo postavením zdravotního střediska a mateřské školy pro 90 dětí. V roce 1976 byl Vesec připojen k Liberci jako jeho 25. čtvrť.

zdroj: kniha Liberec–minulost a současnost

Nejčastěji řeší vesečtí policisté odcizená auta

Odcizená vozidla a kapesní krádeže v MHD. To jsou nejčastější případy, které řeší liberečtí policisté z Obvodního oddělení Vesec. „Krádeže v prostředcích MHD jsou často dané neopatrností občanů,“ podotkl Miroslav Valášek z liberecké policie.

Krizovým místem je ve Vesci silnice u školy

Nejproblematičtějším dopravním úsekem na území Vesce je podle místních policistů silnice u základní školy v ulici Česká. „Jen od začátku letošního roku tu došlo už k jedenácti dopravním nehodám. Řidiči tu často nedodržují povolenou rychlost. Proto v tomto úseku často pořádáme preventivní akce a radarová měření,“ komentoval za libereckou policii Miroslav Valášek.

Autor: Jan Vrabec

18.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: vyučení v oboru, vhodné i pro absolventy bez praxe, ŘP sk. B výhodou, hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Complet san s.r.o.-001, Staškova, č.p. 1217, 460 14 Liberec 14. Informace: David Gorol, +420 774 826 520.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 20 450 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace PROJEKTOVÝ MANAŽER na odboru strategického rozvoje a dotací Magistrátu města Liberec. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30740 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s předpokladem změny pracovní smlouvy na dobu neurčitou. Nástup možný ihned, příp. dle vzájemné dohody. Platová třída 11, poskytnutí zaměstnaneckých výhod garantovaných kolektivní smlouvou úřadu., Předpoklady: státní občanství ČR (případně i cizí státní občanství s trvalým pobytem v ČR), dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost, ovládání jednacího jazyka., Požadavky: vysokoškolské vzdělání; zkušenost s administrací projektů financovaných z dotací, schopnost analytického myšlení a samostatné práce; dobré komunikační a organizační schopnosti, znalost práce s PC (Windows, Microsoft Office). Uvítáme praxi s přípravou či realizací projektů, zájem o téma městského udržitelného rozvoje, praxi ve veřejné správě, schopnost komunikace v anglickém či německém jazyce, řidičský průkaz skupiny B., Přihlášku i osobní dotazník lze stáhnout na webových stránkách města na adrese http://www.liberec.cz/okt/, Bližší informace k uvedenému výběrovému řízení jsou k dispozici na úřední desce Magistrátu města Liberec na http://www.liberec.cz/cz/magistrat-radnice/uredni-deska/volna-pracovni-mista/, Uzávěrka pro doručení přihlášek uchazečů je dne 25. května 2018.. Pracoviště: Statutární město liberec, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 1, 460 01 Liberec 1. Informace: Miroslav Křepel, +420 485 243 761.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 100 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě STROJÍRENSKÝ DĚLNÍK - ČIŠTĚNÍ VÝPALKŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Fyzická zdatnost, Výhody: příspěvek na závodní stravování, 5 týdnů dovolené, Zaslat životopis e-mailem na sekretariat@autozavod.cz nebo se hlásit předem telefonicky. Pracoviště: Cds holding s.r.o., Husova, č.p. 58, 463 43 Český Dub. Informace: Marcela Dostálová, +420 482 427 207.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU A ZPRACOVÁNÍ VÝROBKŮ Z PLASTŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce na 3 měsíce., Hlásit se e-mailem, telefonicky nebo osobně ve čtvrtek v době 9.00-12.00 hod. v Českém Dubu, ul. Husova 58. Pracoviště: Yarox s.r.o.-005, 463 48 Všelibice. Informace: Yuriy Kuziv, +420 774 424 375.


Pátrání po ukradených obrazech.

Policie pátrá po starožitných olejomalbách. Ukradli je zloději

Ptačí trh na Sumatře.

Zazpívejte ptákům, můžete vyhrát zajímavou cenu

NAHLAS Petra Vondřicha… Lieberec

Bloger Petr Vondřich pro Deník komentuje aktuální společenské dění v Libereckém kraji.

Šlechtična versus štokr a prohra siláka s malotraktorem: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 19. až 20. května 2018.

Bobby McFerrin si za doprovod vybral pěvecký sbor z Liberce

Liberecký kraj – Koncert pěvecké hvězdy s námi bylo sci-fi, říká Martina Krotilová ze sboru Akcent. 

FOTO: Park nese jméno zakladatelů Severáčku

Liberec – Park v Přemyslově ulici v libereckých Ruprechticích nese od neděle jméno Jiřiny a Milana Uherkových. Manželské dvojice, která právě před 60 lety založila slavný Severáček a rozezpívala tak celý Liberec.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT