VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA DENÍKU: Liberecké čtvrti - Vesec

Liberec - Každou sobotu vám přinášíme informace o historickém, aktuálním i budoucím dění v jednotlivých čtvrtích krajské metropole. Zároveň vždy týden předem avizujeme, jaké z čtvrtí se budeme věnovat příště, takže máte možnost sami ovlivnit, jaká témata budeme právě pro Vaši čtvrť zpracovávat. Náměty můžete zasílat na emailovou adresu liberecky@denik.cz.

18.10.2008 3
SDÍLEJ:

Na veseckém oválu se jelo mistrovství republiky na kolečkových lyžích.Foto: Deník/ Petr Šimr

Vesec se připravuje na gigantickou sportovní akci

Liberec - Už jen 123 dnů zbývá do začátku největší sportovní akce v dějinách samostatné České republiky. Dějištěm Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 se stane právě i Vesec, respektive jeho nový lyžařský areál.

Jestli se vyplní přání Organizačního výboru MS Liberec 2009, přijede do Liberce v rámci mistrovství na 300 tisíc fanoušků lyžování. Vstupenky na obří sportovní akci jsou v prodeji už několik měsíců a jsou cenově rozdělené podle své lukrativity. Nejvíce si zaplatí fanoušek skoku na lyžích, který bude chtít být na tribuně během finálových skoků. Tato vstupenka přijde na 3 tisíce korun.

Již několik týdnů je v ulicích Liberce možné vidět poutače na mistrovství. „Naší snahou je přesvědčit lidi o tom, že stojí za to být u toho,“ uvedl mluvčí organizačního výboru MS Liberec 2009 Zdeněk Soudný.

A co si o mistrovství myslí Vesečtí? „Já ho vnímám pozitivně. Akce takových rozměrů tu není každý den a bude to pro Liberec určitě hodně významné zviditelnění. A taky by mělo pomoct probudit fanoušky sportu, kterých pod Ještědem moc není,“ vyjádřil se Martin Boura z Vesce.

Poblíž Tajchu má vyrůst 250 bytů, místní jsou ale proti

Liberec - Petici proti výstavbě 250 bytových jednotek poblíž rybníku Tajch sepisují obyvatelé Vesce. Místní se totiž obávají likvidace zelené části své čtvrti a také velké dopravní zátěže. „Tři sta bytů znamená okolo pěti set aut, která budou každé ráno a každý večer ucpávat ulice v širokém okolí,“ komentoval jeden z petentů Jaromír Baxa.

Podle Jiřího Ježka, jednatele developerské společnosti Duha Invest, která se záměrem výstavby ve Vesci přišla, má v blízkosti Tajchu vyrůst nadstandardní čtvrť, kterou má obklopovat spousta zeleně. „Co se týče dopravní obslužnosti, i zde nabízíme v naší studii řešení. Počítáme s vybudováním zcela nové dostatečně dimenzované silnice,“ upřesnil Jiří Ježek.

Dále uvedl, že stávající komunikaci v Šumné ulici chtějí po dohodě s městem ponechat jako stezku pro chodce a cyklisty. Společnost Duha Invest se neobává ani ohrožení ekosystému. Podle Ježka se má totiž stavět čistě na louce a navíc dostatečně daleko od Tajchu. Pozemky, na kterých by domy měly vyrůst, jsou v rukou soukromníků a podle Jiřího Ježka má již developer s majiteli sepsanou smlouvu.

Podle slov náměstka primátora pro rozvoj a územní plánování Ivo Palouše záleží na rozhodnutí zastupitelstva města, zda při rozhodování o změně územního plánu vezmou v potaz petici, kterou místní obyvatelé sepisují. „Část pozemků je však již v současné době zastavitelná, je určená pro výstavbu městského typu bydlení,“ poznamenal Ivo Palouš. (ppt, vra)

Při požáru čtvrtstoletí loni lehla popelem vesecká Kolora

Liberec - Třemi zraněními a více než sedmdesátimilionovou škodou skončil loňský požár bývalé textilní továrny Kolora ve Vesci. Podle hasičů šlo o nejrozsáhlejší požár v regionu za posledních pětadvacet let. Oheň při něm zničil celou polovinu sto padesát let staré továrny a hasičům trvalo osmnáct hodin, než ho plně zlikvidovali.

#nahled|https://g.denik.cz/25/14/ohen_lib6_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/25/14/ohen_lib6.jpg|Požár bývalé textilní továrny Kolora v Liberci - Vesci#

„Když se na místo dostali naši lidé, byl už oheň z hal střechou venku, takže neměli šanci haly uchránit,“ řekl tehdy operační důstojník krajských hasičů. Mezi třemi lehce zraněnými byl také jeden hasič. Při požáru tehdy došlo i k úniku skladovaných saponátů do blízkého Doubského potoka. Příčinou rozsáhlého požáru byla technická závada.

Od roku 1976 patří Vesec k Liberci jako jeho pětadvacátá čtvrť

Na samých hranicích bývalého českodubského panství, mezi Hraničním potokem a Nisou, byla při staré cestě na Jablonec nad Nisou založena osada zvaná Vesce. Patří k nejstarším českým obcím na území dnešního Liberce.

Roku 1412, kdy je poprvé uváděna, prodal zeman Petr Tysta z Albrechtic Vesec, Doubí a část Vratislavic na levém břehu Nisy klášteru v Českém Dubu. Od tohoto panství oddělil roku 1624 Albrecht z Valdštejna 7 vesnic za Ještědským hřebenem (Vesec, část Vratislavic, Dlouhý Most, Jeřmanice, Javorník, Záskalí a část Šimonovic) a utvořil z nich zvláštní lenní statek, který udělil šlechtici Jakubu von Heistern, sídlem v Liberci. Statek se nazýval Sedmivsí. Ve starších záznamech je uváděn český název Wesec. Protože na tomto statečku nebyl žádný panský dvůr, bylo roku 1651 povoleno poddaným, aby se vykoupili z robot. Mělo to přispět k znovuosídlení obcí, z nichž odešel za třicetileté války velký počet protestantských rodin, např. z Vesce odešlo 156 rodin. Obyvatelé neměli povinnost roboty.

Na pozemcích původních sedmi hospodářství ve Vesci bylo od roku 1834 postaveno podle vrchnostenských záznamů 231 domů, v nichž sídlilo 1703 obyvatel. Zdá se, že první počátky osídlování tohoto území souvisejí se zřízením mlýnů na potocích protékajících obcí.

Počáteční osídlení bylo řídké, izolované, roztroušené podél cest, potoků a podél Nisy. Hlavně u Nisy můžeme hledat první počátky Vesce. Jak můžeme vyčíst z map stabilního katastru z roku 1843, měla již tehdy obec poměrně značnou část zastavěnou. Bylo to hlavně díky továrnám, které již v té době dávaly převážné většině obyvatel možnost obživy.

Největším průmyslovým závodem, založeným již v roce 1826, byla mechanická přádelna, výhodně umístěná v těžišti osídlení Vesce a Doubí na Hraničním potoku. Dalším významným závodem byla tkalcovna F. Liebiega a továrna na výrobu látek. To byly nejvýznamnější závody, v nichž pracovali dělníci nejen z Vesce a okolních obcí, ale i z jižní strany Podještědí.

Až do poloviny 19. století se obec skládala z celé řady menších celků s vlastním místním pojmenováním, např. Dolní ves, Střední ves, Horní ves, Vinohrady apod. Teprve postavením školní budovy v roce 1878 se přibližně v těžišti obce se postupně začal formovat jakýsi střed, v němž se ještě výrazněji uplatnila druhá školní budova, otevřená v roce 1904. Postavením tělocvičny v témže roce a později pak umístěním obchodů a hostince se střed obce stabilizoval a současně vyvolal zástavbu volných pozemků ve svém okolí.

Největšího počtu obyvatel, 4150, dosáhla obec v době povýšení na městečko v roce 1909. Tehdy vrcholila konjuktura textilního průmyslu na Liberecku. Od té doby se počet obyvatel zmenšoval, i když domů přibývalo. Podle sčítání v roce 1970 měl Vesec 2319 obyvatel a 351 domů. Podobně jako v Doubí, i ve Vesci se projevovala silná stavební činnost v období první republiky, kdy se počet domů zvýšil o 33.

Spojení obce s Libercem se zlepšilo zřízením autobusové linky. Vybavení obce se pak zlepšilo postavením zdravotního střediska a mateřské školy pro 90 dětí. V roce 1976 byl Vesec připojen k Liberci jako jeho 25. čtvrť.

zdroj: kniha Liberec–minulost a současnost

Nejčastěji řeší vesečtí policisté odcizená auta

Odcizená vozidla a kapesní krádeže v MHD. To jsou nejčastější případy, které řeší liberečtí policisté z Obvodního oddělení Vesec. „Krádeže v prostředcích MHD jsou často dané neopatrností občanů,“ podotkl Miroslav Valášek z liberecké policie.

Krizovým místem je ve Vesci silnice u školy

Nejproblematičtějším dopravním úsekem na území Vesce je podle místních policistů silnice u základní školy v ulici Česká. „Jen od začátku letošního roku tu došlo už k jedenácti dopravním nehodám. Řidiči tu často nedodržují povolenou rychlost. Proto v tomto úseku často pořádáme preventivní akce a radarová měření,“ komentoval za libereckou policii Miroslav Valášek.

Autor: Jan Vrabec

18.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů MONTÁŽNÍ DĚLNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Heyrovského 476 a Newtonova 484, Liberec, Náplň práce: drobná montáž, obsluha stroje a kontrola výrobků, Hlásit se telefonicky, popř. osobně ve čtvrtek od 9.00 do 12.00 hod. v sídle firmy Barvířská 120/11, Liberec.. Pracoviště: Personální agentura solidex s.r.o.-005 denso manufacturing, Heyrovského, č.p. 476, 463 12 Liberec 25. Informace: Vasyl Kanyuka, +420 702 131 688.

Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 30 000 Kč

Strojní inženýři projektanti, konstruktéři KONSTRUKTÉR. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Heyrovského 476, 463 12 Liberec XXIII - Doubí, Náplň práce: Zodpovědnost za kvalifikované technické odborné konzultace, splnění naplánovaných cílů ve vývoji/ konstrukci/ aplikaci/ hodnocení komponentů, produktů a systémů v souladu s požadavky zákazníka., Požadavky:, Anglický jazyk - pokročilá úroveň, MS Office - pokročilá úroveň, Nabízené výhody: zaměstnanecké bonusy, Hlásit se e-mailem nebo osobně, Kontaktní osoby: Bára Bílková, Anna Lhotová, e-mail: b.bilkova@denso.cz, a.lhotova@denso.cz. Pracoviště: Denso manufacturing czech s.r.o., Heyrovského, č.p. 476, 463 12 Liberec 25. Informace: Bára Bílková, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU A ZPRACOVÁNÍ VÝROBKŮ Z PLASTU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na 3 měsíce, Hlásit se osobně na adrese Dr. Milady Horákové 305/37, 460 01 Liberec 1. Pracoviště: Marital s.r.o.-002 (daiho schenk s.r.o.), Ampérova, č.p. 493, 463 12 Liberec 25. Informace: Vitalii Rushchak, +420 777 428 521.

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů MONTÁŽNÍ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Montáž a demontáž stanů a skladových hal, Fyzická zdatnost, Práce na 3 měsíce, montáže v okrese Liberec, Hlásit se telefonicky, popř. osobně ve čtvrtek od 9.00 do 12.00 hod. v sídle firmy Barvířská 120/11, Liberec.. Pracoviště: Personální agentura solidex s.r.o.-006 (celtima s.r.o.), České mládeže, č.p. 387, 460 08 Liberec 8. Informace: Vasyl Kanyuka, +420 702 131 688.


V pondělí zasahovali hasiči na Ještědu, kde hořela kleč.

Požár na Ještědu zřejmě způsobila nedbalost

Videosouhrn 15. srpna 2018

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Nejsem rváč, ale rukavice už jsem několikrát shodil, říká kanadský obr Doherty

Liberec – Liberečtí Bílí Tygři hlásí zámořskou posilu. Extraligový klub z Podještědí zlákal do svých řad urostlého kanadského obránce Taylora Dohertyho.

V Dolní Řasnici hořela budova bývalého internátu

Frýdlantsko – Požár byl nahlášen ve středu kolem půl třetí odpoledne a na místo vyjelo ihned nekolik jednotek hasičů z Frýdlantska, Raspenavy a Liberce. O požáru jako první informoval zpravodajský portál tn.cz. 

Alkohol si nacpal do kalhot. Nenapravitelného lapku opět zadrželi

Liberec – Ne příliš dobrou skrýš si pro svůj lup zvolil 30letý recidivista, který už byl za krádeže v minulosti potrestán. Tentokrát se mladý muž snažil v obchodě v centru Liberce ukrást láhev mysliveckého „truňku“, kterou si nacpal do kalhot.

Záchranář dostal za smrt lyžaře podmínku. Odvolal se

Liberec – Záchranář, který loni na Ještědu srazil lyžaře, odešel od soudu s podmínkou. Informovala o tom MFDnes. 50letý lyžař nehodu nepřežil, na vážná zranění zemřel v nemocnici. Soud dosud neskončil, protože obžalovaný záchranář se proti trestu odvolal.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT