VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA DENÍKU: Liberecké čtvrti - Vesec

Liberec - Každou sobotu vám přinášíme informace o historickém, aktuálním i budoucím dění v jednotlivých čtvrtích krajské metropole. Zároveň vždy týden předem avizujeme, jaké z čtvrtí se budeme věnovat příště, takže máte možnost sami ovlivnit, jaká témata budeme právě pro Vaši čtvrť zpracovávat. Náměty můžete zasílat na emailovou adresu liberecky@denik.cz.

18.10.2008 3
SDÍLEJ:

Na veseckém oválu se jelo mistrovství republiky na kolečkových lyžích.Foto: Deník/ Petr Šimr

Vesec se připravuje na gigantickou sportovní akci

Liberec - Už jen 123 dnů zbývá do začátku největší sportovní akce v dějinách samostatné České republiky. Dějištěm Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 se stane právě i Vesec, respektive jeho nový lyžařský areál.

Jestli se vyplní přání Organizačního výboru MS Liberec 2009, přijede do Liberce v rámci mistrovství na 300 tisíc fanoušků lyžování. Vstupenky na obří sportovní akci jsou v prodeji už několik měsíců a jsou cenově rozdělené podle své lukrativity. Nejvíce si zaplatí fanoušek skoku na lyžích, který bude chtít být na tribuně během finálových skoků. Tato vstupenka přijde na 3 tisíce korun.

Již několik týdnů je v ulicích Liberce možné vidět poutače na mistrovství. „Naší snahou je přesvědčit lidi o tom, že stojí za to být u toho,“ uvedl mluvčí organizačního výboru MS Liberec 2009 Zdeněk Soudný.

A co si o mistrovství myslí Vesečtí? „Já ho vnímám pozitivně. Akce takových rozměrů tu není každý den a bude to pro Liberec určitě hodně významné zviditelnění. A taky by mělo pomoct probudit fanoušky sportu, kterých pod Ještědem moc není,“ vyjádřil se Martin Boura z Vesce.

Poblíž Tajchu má vyrůst 250 bytů, místní jsou ale proti

Liberec - Petici proti výstavbě 250 bytových jednotek poblíž rybníku Tajch sepisují obyvatelé Vesce. Místní se totiž obávají likvidace zelené části své čtvrti a také velké dopravní zátěže. „Tři sta bytů znamená okolo pěti set aut, která budou každé ráno a každý večer ucpávat ulice v širokém okolí,“ komentoval jeden z petentů Jaromír Baxa.

Podle Jiřího Ježka, jednatele developerské společnosti Duha Invest, která se záměrem výstavby ve Vesci přišla, má v blízkosti Tajchu vyrůst nadstandardní čtvrť, kterou má obklopovat spousta zeleně. „Co se týče dopravní obslužnosti, i zde nabízíme v naší studii řešení. Počítáme s vybudováním zcela nové dostatečně dimenzované silnice,“ upřesnil Jiří Ježek.

Dále uvedl, že stávající komunikaci v Šumné ulici chtějí po dohodě s městem ponechat jako stezku pro chodce a cyklisty. Společnost Duha Invest se neobává ani ohrožení ekosystému. Podle Ježka se má totiž stavět čistě na louce a navíc dostatečně daleko od Tajchu. Pozemky, na kterých by domy měly vyrůst, jsou v rukou soukromníků a podle Jiřího Ježka má již developer s majiteli sepsanou smlouvu.

Podle slov náměstka primátora pro rozvoj a územní plánování Ivo Palouše záleží na rozhodnutí zastupitelstva města, zda při rozhodování o změně územního plánu vezmou v potaz petici, kterou místní obyvatelé sepisují. „Část pozemků je však již v současné době zastavitelná, je určená pro výstavbu městského typu bydlení,“ poznamenal Ivo Palouš. (ppt, vra)

Při požáru čtvrtstoletí loni lehla popelem vesecká Kolora

Liberec - Třemi zraněními a více než sedmdesátimilionovou škodou skončil loňský požár bývalé textilní továrny Kolora ve Vesci. Podle hasičů šlo o nejrozsáhlejší požár v regionu za posledních pětadvacet let. Oheň při něm zničil celou polovinu sto padesát let staré továrny a hasičům trvalo osmnáct hodin, než ho plně zlikvidovali.

#nahled|https://g.denik.cz/25/14/ohen_lib6_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/25/14/ohen_lib6.jpg|Požár bývalé textilní továrny Kolora v Liberci - Vesci#

„Když se na místo dostali naši lidé, byl už oheň z hal střechou venku, takže neměli šanci haly uchránit,“ řekl tehdy operační důstojník krajských hasičů. Mezi třemi lehce zraněnými byl také jeden hasič. Při požáru tehdy došlo i k úniku skladovaných saponátů do blízkého Doubského potoka. Příčinou rozsáhlého požáru byla technická závada.

Od roku 1976 patří Vesec k Liberci jako jeho pětadvacátá čtvrť

Na samých hranicích bývalého českodubského panství, mezi Hraničním potokem a Nisou, byla při staré cestě na Jablonec nad Nisou založena osada zvaná Vesce. Patří k nejstarším českým obcím na území dnešního Liberce.

Roku 1412, kdy je poprvé uváděna, prodal zeman Petr Tysta z Albrechtic Vesec, Doubí a část Vratislavic na levém břehu Nisy klášteru v Českém Dubu. Od tohoto panství oddělil roku 1624 Albrecht z Valdštejna 7 vesnic za Ještědským hřebenem (Vesec, část Vratislavic, Dlouhý Most, Jeřmanice, Javorník, Záskalí a část Šimonovic) a utvořil z nich zvláštní lenní statek, který udělil šlechtici Jakubu von Heistern, sídlem v Liberci. Statek se nazýval Sedmivsí. Ve starších záznamech je uváděn český název Wesec. Protože na tomto statečku nebyl žádný panský dvůr, bylo roku 1651 povoleno poddaným, aby se vykoupili z robot. Mělo to přispět k znovuosídlení obcí, z nichž odešel za třicetileté války velký počet protestantských rodin, např. z Vesce odešlo 156 rodin. Obyvatelé neměli povinnost roboty.

Na pozemcích původních sedmi hospodářství ve Vesci bylo od roku 1834 postaveno podle vrchnostenských záznamů 231 domů, v nichž sídlilo 1703 obyvatel. Zdá se, že první počátky osídlování tohoto území souvisejí se zřízením mlýnů na potocích protékajících obcí.

Počáteční osídlení bylo řídké, izolované, roztroušené podél cest, potoků a podél Nisy. Hlavně u Nisy můžeme hledat první počátky Vesce. Jak můžeme vyčíst z map stabilního katastru z roku 1843, měla již tehdy obec poměrně značnou část zastavěnou. Bylo to hlavně díky továrnám, které již v té době dávaly převážné většině obyvatel možnost obživy.

Největším průmyslovým závodem, založeným již v roce 1826, byla mechanická přádelna, výhodně umístěná v těžišti osídlení Vesce a Doubí na Hraničním potoku. Dalším významným závodem byla tkalcovna F. Liebiega a továrna na výrobu látek. To byly nejvýznamnější závody, v nichž pracovali dělníci nejen z Vesce a okolních obcí, ale i z jižní strany Podještědí.

Až do poloviny 19. století se obec skládala z celé řady menších celků s vlastním místním pojmenováním, např. Dolní ves, Střední ves, Horní ves, Vinohrady apod. Teprve postavením školní budovy v roce 1878 se přibližně v těžišti obce se postupně začal formovat jakýsi střed, v němž se ještě výrazněji uplatnila druhá školní budova, otevřená v roce 1904. Postavením tělocvičny v témže roce a později pak umístěním obchodů a hostince se střed obce stabilizoval a současně vyvolal zástavbu volných pozemků ve svém okolí.

Největšího počtu obyvatel, 4150, dosáhla obec v době povýšení na městečko v roce 1909. Tehdy vrcholila konjuktura textilního průmyslu na Liberecku. Od té doby se počet obyvatel zmenšoval, i když domů přibývalo. Podle sčítání v roce 1970 měl Vesec 2319 obyvatel a 351 domů. Podobně jako v Doubí, i ve Vesci se projevovala silná stavební činnost v období první republiky, kdy se počet domů zvýšil o 33.

Spojení obce s Libercem se zlepšilo zřízením autobusové linky. Vybavení obce se pak zlepšilo postavením zdravotního střediska a mateřské školy pro 90 dětí. V roce 1976 byl Vesec připojen k Liberci jako jeho 25. čtvrť.

zdroj: kniha Liberec–minulost a současnost

Nejčastěji řeší vesečtí policisté odcizená auta

Odcizená vozidla a kapesní krádeže v MHD. To jsou nejčastější případy, které řeší liberečtí policisté z Obvodního oddělení Vesec. „Krádeže v prostředcích MHD jsou často dané neopatrností občanů,“ podotkl Miroslav Valášek z liberecké policie.

Krizovým místem je ve Vesci silnice u školy

Nejproblematičtějším dopravním úsekem na území Vesce je podle místních policistů silnice u základní školy v ulici Česká. „Jen od začátku letošního roku tu došlo už k jedenácti dopravním nehodám. Řidiči tu často nedodržují povolenou rychlost. Proto v tomto úseku často pořádáme preventivní akce a radarová měření,“ komentoval za libereckou policii Miroslav Valášek.

Autor: Jan Vrabec

18.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2456 - Řídící pracovníci v oblasti informačních a50 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti informačních a komunikačních technologií SERVIS DELIVERY MANAGER - RUSSIAN SPEAKING CLUSTER MPS (MANAGED PRINT SERVICES) - DELIVERY MANAGER - EMEA. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 70000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Pastevní 321, Jeřmanice, 463 12 Liberec 25., Zaslat životopis e-mailem.. Pracoviště: Acceptable resolution s.r.o.-002, Pastevní, č.p. 321, 463 12 Liberec 25. Informace: Petr Koucký, +420 777 260 306.

Výroba - Výroba Obsluha strojů13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu POMOCNÍK VE VÝROBĚ Z PLASTU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Místo výkonu práce je Zámecká 191, Český Dub IV, Práce na 3 měsíce, Hlásit se telefonicky nebo osobně v pátek od 10.00 do 12.00 hod. v sídle firmy Hodkovická 203, Liberec. Pracoviště: Ytex.cz, s.r.o.-002, Zámecká, č.p. 191, 463 43 Český Dub. Informace: Olena Perehanya, +420 774 997 638.

Výroba - Výroba Obsluha strojů13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu POMOCNÍK VE VÝROBĚ PLASTU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Práce na 3 měsíce., Hlásit se předem telefonicky nebo osobně na adrese Hodkovická 203, Liberec 25 od 10.00 do 12.00 hod.. Pracoviště: Ayram-spol s.r.o.-003 novoplast, Lučanská, č.p. 53, 460 15 Liberec 15. Informace: Olena Perehanya, +420 774 997 638.

2446 - Obchodní zástupci OBCHODNÍ ZÁSTUPCE. Požadované20 000 Kč

Obchodní zástupci OBCHODNÍ ZÁSTUPCE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: péče o svěřený region, vyhledávání nových obchodních příležitostí, rozvoj dosavadních vztahů se zákazníky., Působnost: pro region Českolipsko., Požadavky: samostatnost, spolehlivost, komunikativnost, uživatelskou znalost práce s PC - MS Excel, Word, řidičský průkaz skupiny B, obchodní duch., Mzda + osobní ohodnocení., Obchodnímu zástupci bude svěřen osobní automobil, mobilní telefon, notebook, mobilní internet., Zaslat životopis e-mailem.. Pracoviště: Cba nuget s.r.o.-002, 463 31 Chrastava. Informace: Miroslava Vašíčková, +420 725 127 060.

Ester Ledecká při sobotním závodě na snowboardu
AKTUALIZUJEME
4

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

Videosouhrn Deníku – pátek 23. února 2018

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Tipy: Kam vyrazit o víkendu za kulturou. Můžete si vybrat z řady možností

Liberecko – Přinášíme přehled kulturního vyžití na Liberecku.

FOTO: Žáci hostili španělského velvyslance

Liberec – Andaluské gazpacho, Valencijská paella a jako dezert pomeranč s olivovým olejem.

Zázrak! Čtyřletá dívka přežila pád ze sedačky lanové dráhy z výšky 11 metrů

Semilsko – Policie aktuálně pátrá po svědcích, kteří viděli matku dívky nasedat na lanovou dráhu. 

„Žádné druhé Nagano. Čekali jsme to“, komentovali výkon hokejistů fanoušci

Liberec - Ve známém tipovacím středisku Sportbar balon je sice otevírací doba od 9, ale kvůli přímému přenosu bylo otevřeno již o půl hodiny dříve.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT