„Rekonstrukci Technikova pavilonu chceme udělat i proto, abychom si ve městě udrželi některé architektonické poklady. Spolupracovat budeme v tomto případě i s kanceláří architektury města,“ uvedla náměstkyně libereckého primátora Šárka Prachařová.

Obnova celého prostoru

Neznamená to ovšem, že by město chtělo opravit jen jediný pavilon a dřívější plán na obnovu celého prostoru výstaviště odložilo. „Kultivaci celého prostoru určitě jako myšlenku držíme. Technikův pavilon jsme nyní vytáhli, protože víme, že na jeho obnovu můžeme získat dotace,“ objasnila Prachařová.

Podle ní se město snaží hledat konkrétní dotační tituly, odkud může čerpat peníze na obnovu částí areálu. Nevylučuje ani spolupráci s Libereckým krajem, který by tam mohl případně umístit pavilon Expo. „Určitě se budeme zabývat veřejným prostorem, který se nabízí ke kultivaci a užití. Je v prostředí, které je vstupní branou na krásnou Masarykovu třídu, kde stojí i Oblastní galerie, Severočeské muzeum, botanická a zoologická zahrada. Určitě ten prostor chceme využít,“ dodala náměstkyně.

Autobusový dopravce. Ilustrační fotografie.
V Liberci pojede od ledna více nočních spojů, zavezou pasažéry domů rychleji

V těsném sousedství Technikova pavilonu a v ostatních bývalých výstavních pavilonech sídlí Technické muzeum v Liberci a lidé hojně navštěvují i samotný areál výstaviště, kde muzeum například vybudovalo dětské hřiště nebo dráhu pro odrážedla či jízdní kola. „Na výstaviště chodím často, s pejskem na procházku, popovídat s kamarádkami. Bylo by moc hezké, kdyby se dal areál znovu do gala, je škoda, že chátrá,“ poznamenala Liberečanka Jarmila Lipská.

Plány zkrachovaly

Na obnovu a využití areálu se v minulosti objevila celá řada různých projektů. Například v roce 2007 areál koupil kraj, protože měl v úmyslu tam vybudovat Centrum vzdělanosti Libereckého kraje. Koupil ho od města za 63 milionů korun, avšak z nápadu sešlo a výstaviště se vrátilo zpět Liberci. Dalším nápadem bylo vybudovat na výstavišti muzeum tramvají, ale ani to se nekonalo a tramvajová část je nyní součástí Technického muzea. V roce 2016 se objevil další plán, tentokrát na Liberecký Veřejný Technopark. Ani ten se ale nerealizoval.