„Na Masarykově třídě začíná něco zcela nového. Vše, co se tady dosud nacházelo (galerie, muzeum, zoo, botanická zahrada) je humanitně orientované, ale o technice zde nebylo vůbec nic," přivítal první hosty Technického muzea Liberec ředitel Jiří Němeček.

Muzeum má v první řadě sloužit dětem.

„Děti dnes hrají hlavně hry na počítačích, koukají na televizi. My chceme, aby díky nám zjistily, že ta technika je krásná, aby si řekly, že jednou půjdou studovat technické obory, půjdou do fabriky a budou vyrábět krásná auta tak, jak to dělali naši předkové," dodal Němeček.

Areál, kde ještě nedávno ti samí dobrovolníci plánovali tramvajové muzeum, poskytlo město Liberec.

„Projekt přes veškerou snahu zhavaroval, ale pan Němeček se nevzdal, zaměřil se na muzeum technické a dnešní výsledek stojí za to," uvedl náměstek primátorky Jiří Rutkovský (USZ).

„Je to velice cenná akce. Udělala se bez dotací. Je to akce, za kterou stojí spousta zdarma odpracovaných hodin z čistého přesvědčení. Technika pochází z dob, kdy se ještě auta vyráběla napořád a nejen na čtyřletý leasingový cyklus, po kterém musejí zkolabovat, aby se koupila nová. Na to je ale bohužel náš dnešní svět založený," popřál hodně štěstí do budoucna hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN).

Za základní vstupné dospělý zaplatí 100 korun a dítě 40 korun. Provozní náklady se ročně vyšplhají na 1 200 000 korun.

V muzeu budou k vidění exponáty za 15 milionů korun. Otevřeno bude celoročně od úterý do neděle. Muzeum je závislé na sponzorských darech stejně jako je tomu například v USA. Na propagaci si zajistilo původní logo LVT.

Muzeum tvoří zapůjčené exponáty ze soukromých sbírek.