Věda v praxi. Tak by se dal stručně charakterizovat poslední patent liberecké Technické univerzity. Radost z něj budou mít především řidiči.

Jde totiž o aplikaci nanočástic do autokosmetiky. Ty vytvoří ochranný film, který má zcela specifické vlastnosti Díky nim se povrchové části vozů zejména karoserie a skla obalí do mikroskopické ochranné vrstvy, která mnohonásobně zvyšuje tvrdost povrchu, odpudivost vody a ochrnu před mechanickým poškozením.

Novou povrchovou úpravou se podle libereckých vědců dají ošetřit i jiné materiály, kromě skla a kovu také například plasty. „Tak vysokých hodnot nová látka dosahuje proto, že nanočástice v ní obsažené perfektně zacelí mikroskopické póry ošetřovaného povrchu, ten je pak celistvý a odolný například vůči vstřebávání kapaliny," stručně vysvětlil šéf výzkumného týmu liberecké univerzity profesor Petr Louda.

Odolnější autobusy a tramvaje

Pole využití této látky je mnohem širší a tým profesora Loudy již pracuje na výzkumu dalšího využití hydrofóbních oděruvzdorných vrstev. Šance na využití je například v interiéru dopravních prostředků, kde hrozí nejen rychlejší opotřebení, ale i poškození.

Na patentu začal výzkumný tým Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci pracovat v září 2014. Nyní, necelý půl rok po získání licence, už liberecká univerzita podepsala smlouvu o spolupráci při výrobě autokosmetiky druhé generace.

Výzkum, který jde ruku v ruce s praktickým využitím, se ovšem netýká pouze strojírenství. Vědecké týmy pracují na patentech v oblasti sklářství i textilního průmyslu. „Technická univerzita v Liberci úzce spolupracuje s řadou firem. Výzkum na zakázku a doplňková činnost pro průmyslovou praxi tvoří téměř dvě třetiny miliardového rozpočtu univerzity," upozornila mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková.

Chytré oděvy

„Brzy bude zahájena sériová výroba sportovního oblečení s unikátní nanovlákennou membránou, která má skvělé vlastnosti, jako jsou: prodyšnost, vysoká paropropustnost a hydrostatická odolnost," dodala.

Kromě výzkumu speciálních textilií pro sportovní oblečení si liberecká univerzita může připsat i prvenství ve výzkumu chytrých oděvů s bezpečnostními prvky pro chodce a zejména cyklisty. Reflexní prvky umožňují nejen jejich větší bezpečnost, ale fungují zároveň jako blinkry nebo brzdová světla.