Velké možnosti mají v tomto směru studenti fakulty mechatroniky. Mohou se mimo jiné zapojit do projektu Výzkumné centrum „Pokročilé sanační technologie a procesy“, v jehož rámci provádějí vědecké týmy laboratorní, poloprovozní i terénní výzkum.

„Studenty, kteří si vyberou blízký studijní obor a téma svého projektu z nabídky výzkumného centra, budeme zvýhodňovat stipendiem a odměnami za dosažené výsledky. Odměny mohou dosáhnout i několika desítek tisíc korun za semestr,“ konstatoval vedoucí projektu výzkumného centra Jiří Maryška.
Ještě větším bonusem než finanční odměna je ale podle něj skutečnost, že zapojení do vědecké práce zvyšuje hodnotu absolventů liberecké fakulty mechatroniky.

„Úspěšní studenti a řešitelé výzkumných úkolů mají na trhu práce zcela výjimečné postavení. Po ukončení studia si mohou vybrat dobře placená místa v českých i zahraničních firmách, na univerzitách nebo ve výzkumných ústavech,“ zdůraznil Jiří Maryška.

Technicky vzdělaní odborníci jsou podle rektora TUL Vojtěcha Konopy na trhu práce nejžádanější, ale zájem o studium technických oborů stále ještě neodpovídá společenské potřebě. „Je třeba zvýšit přitažlivost těchto oborů pro mladé lidi. Technická univerzita v Liberci jde cestou zapojování do výzkumných týmů, do konkrétních projektů v praxi a nabídkami uplatnění od konkrétních firem,“ uvedl Vojtěch Konopa. Dodal, že v nabídce liberecké univerzity jsou moderní a perspektivní studijní programy. Patří mezi ně i nově akreditovaný studijní mezioborový program Nanotechnologie.

Výzkumné centrum „Pokročilé sanační technologie a procesy“ zkoumá například uplatnění nanočástic železa pro sanace obtížně odbouratelných kontaminantů, účinné biotechnologie na bázi nanovlákenných nosičů pro čištění průmyslových vod a provádí výzkum inženýrských a geologických bariér pro bezpečné ukládání radioaktivních odpadů z jaderných elektráren.